Hlavní obsah

USA zrušily milionové odměny na dopadení představitelů Tálibánu

2:36
2:36

Poslechněte si tento článek

Spojené státy zrušily odměny v řádu milionů dolarů, které vypsaly na dopadení vysoce postavených představitelů nynější vlády v Afghánistánu, jenž nyní ovládá fundamentalistické hnutí Tálibán. Týká se to i afghánského ministra vnitra Sirádžuddína Hakkáního, na jehož dopadení Washington dříve vypsal odměnu ve výši 10 milionů dolarů. Celkově jde o několik představitelů militantní sítě Hakkání, která je spojencem Tálibánu.

Foto: Profimedia.cz

Sirádžuddín Hakkání na archivním snímku

Článek

„Je to dobrý krok a ukazuje naši novou interakci se světem a zejména se Spojenými státy. Oni (americká delegace) nám řekli, že chtějí zvýšit pozitivní interakci a budování důvěry mezi námi,“ citovala stanice BBC mluvčího Tálibánu Abdula Matína Káního.

Američtí představitelé se zástupci afghánské vlády před několika dny jednali v Kábulu. Následně byl propuštěn americký občan George Glezmann, který byl v Afghánistánu zadržen v roce 2022, když zemi navštívil jako turista.

Americká diplomacie serveru potvrdila, že na šéfa sítě Sirádžuddína Hakkáního, jeho bratra Abdula Azíze Hakkáního a švagra Jahju Hakkáního momentálně Washington žádnou odměnu vypsanou nemá.

Tálibán propustil Američana. Věznil ho déle než dva roky

Amerika

Web amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) šéfa sítě Hakkání nadále označuje za hledaného „globálního teroristu“, ačkoliv informace o odměně již zmizela.

Síť Hakkání založil v 80. letech minulého století Džaláluddín Hakkání, otec Sirádžuddína Hakkáního. Coby protisovětská skupina byla zpočátku podporovaná americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA), v době působení amerických sil v Afghánistánu jí však byly připisovány některé z největších útoků včetně útoků na americkou a indickou ambasádu a síly NATO, podotkla BBC.

Skupina se spojila s Tálibánem už v roce 1996, kdy hnutí poprvé převzalo moc v zemi, ale síť okolo Sirádžuddína Hakkáního zároveň funguje jako další mocná síla. Mezi ním a vůdcem Tálibánu Hajbatulláhem Achúndzádou jsou patrné rozpory, přičemž Hakkání se paradoxně snaží profilovat jako umírněnější síla, mimo jiné v otázce vzdělávání žen, které vedení Tálibánu tvrdošíjně odmítá.

Šéf bezpečnosti? Nadále patří mezi hledané teroristy

Svět

Výběr článků

Načítám