Článek
Oznámení bude vyvrcholením strategických rozhovorů mezi iráckými a americkými činiteli z posledních let a bude zásadní změnou americké vojenské přítomnosti v Iráku, která trvá téměř 18 let.
Celkový počet vojáků USA v blízkovýchodní zemi, jichž je tam nyní kolem 2500, se téměř nezmění. Z Iráku však odejdou bojové jednotky a nahradí je osazenstvo, které se zaměřuje zejména na výcvik, výzvědné operace či budování vojenské infrastruktury.
Zdroje Politico zdůrazňují, že se Američané ze země nechystají odejít, oba státy naopak uzavřou dohodu, podle níž zůstanou vojáci USA v Iráku na neurčito. Namísto přímých bojů se však budou věnovat logistické podpoře, pomohou se zjišťováním informací a průzkumem a irácké jednotky budou podporovat například leteckými útoky.
Irák vs. Afghánistán
Přístup Bidenovy administrativy k Iráku podle Politico ostře kontrastuje s její politikou v Afghánistánu. V Iráku se Washington s Kábulem dohaduje na dlouhodobé vojenské spolupráci, zatímco z Afghánistánu Američané chtějí stáhnou vojska do konce srpna a nechají za sebou jen asi 600 vojáků, kteří budou zajišťovat bezpečnost amerického velvyslanectví a mezinárodního letiště v Kábulu.
O přechodu USA k poradní misi v Iráku se mluví již delší dobu, pondělní oznámení však zřejmě bude vyvrcholením tohoto procesu. Zdroje Politico nicméně jasně uvedly, že o stažení amerických vojáků ze země se nyní nejedná.