Článek
Organizace, která si říká Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), tam obsadila Fallúdžu a část provinčního střediska Ramádí. Armáda proti nim bojuje, ale k hlavní ofenzívě ve Fallúdži se zatím neodhodlala.
Civilisté z Anbáru prchají hlavně do sousední Karbaly. Pro ně se opakuje situace z let 2006 a 2007, kdy irácká Al-Káida za americké invaze zabíjela i civilní obyvatelstvo, takže se do boje proti ní zapojily i místní sunnitské kmeny. USA z Iráku své vojáky stáhly v roce 2011 a jejich nové nasazení vylučují.
Podle Reuters ale nyní Američané vyjednávají s Iráčany o pomoci a do jednání je prý zapojeno také Jordánsko. V úvahu připadá výcvik elitních jednotek v soukromém školicím středisku u Ammánu.
Předseda americké Sněmovny reprezentantů John Boehner ve čtvrtek vyzval prezidenta Baracka Obamu, aby se více angažoval v pomoci Iráku pro boj o Fallúdžu a Ramádí. Boehner vyloučil nasazení amerických vojáků, ale vyslovil se pro zbrojní dodávky. "Existují věci, jimiž můžeme Iráčanům pomoci, aniž bychom tam museli poslat vojáky," prohlásil.
Podle stanice Al-Arabíja ve čtvrtek zavládl ve Fallúdži i v Ramádí ve srovnání s předešlými dny klid. Příslušníkům místních kmenů, které irácká vláda zapojila do vyjednávání s ISIL, se prý podařilo ovládnout zbylé části provincie.