Článek
Terčem nových opatření jsou organizace Hašomer Još a Jicchak Levi Filant, oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Uvedená skupina podle něj podporovala vznik izraelského stanoviště na jihu Západního břehu poté, co byli v lednu z místa vyhnáni palestinští obyvatelé. Filant zase v únoru vedl skupinu ozbrojených osadníků, kteří útočili na Palestince, uvádí americká diplomacie.
„Násilí extremistických osadníků na Západním břehu způsobuje hluboké lidské utrpení, poškozuje bezpečnost Izraele a podkopává vyhlídky na mír a stabilitu v regionu,“ píše se v prohlášení Washingtonu.
Americké sankce vůči izraelským subjektům byly donedávna vzácností, v posledních měsících ale USA opakovaně postihují osoby a organizace zapojené do expanze osad. Sankce zahrnují odstřižení daných subjektů od amerického finančního systému či jakýchkoli transakcí s Američany, jakož i vízová omezení.
Šéf izraelské tajné služby si nebere servítky. Varuje před židovským terorismem na Západním břehu
Budování izraelských osad na okupovaných územích považuje za nelegální a za překážku k míru mezi Izraelci a Palestinci většina zemí světa. Na Západním břehu a ve východním Jeruzalémě, tedy na územích, kterých se Izrael zmocnil za války v roce 1967, žije přes 700 000 Izraelců a osady územně tříští oblast, kde chtějí mít Palestinci svůj budoucí stát.
V současné izraelské vládě však zasedají náboženští a ultranacionalističtí politici s úzkými vazbami na osadnické hnutí, podle nichž Izrael pouze osídluje území, k němuž jeho národ vážou biblické, historické a politické vazby.
Napětí na Západním břehu jen zesílilo po loňském útoku teroristického hnutí Hamás na Izrael, který vyvolal novou válku v Gaze. Izraelská armáda na okupovaném území výrazně zesílila své protiteroristické operace, nejnovější rozsáhlý zásah spustila v noci na středu. Podle palestinských úřadů si vyžádal nejméně deset mrtvých.