Článek
Nové sankce dopadají na ty, kteří podle Washingtonu na základě pokynů íránských revolučních gard obchodovali s ropou a prodali ji Sýrii v rozporu s předchozími americkými sankcemi. Mezi postiženými je kromě jiných bývalý ministr ropného průmyslu a jeho syn.
Postih se týká i dceřiných společností indické firmy spojované s tankerem Adrian Darya. Ten je nyní ve východním Středomoří s nákladem 2,1 milionu barelů ropy. Washington tvrdí, že ji chce Írán dodat Sýrii. Tanker byl kvůli tomu ještě pod svým původním označením Grace 1 zadržován na Gibraltaru.[celá zpráva]
Írán popíral, že by ropa měla být dodána do Sýrie. Té se ropy nedostává, většina ropných polí je na severovýchodě země, který ovládají kurdské milice YPG podporované Spojenými státy. V současné době je prodej benzínu a nafty pro jednotlivce omezen na 100 litrů měsíčně, přičemž během týdně nejde koupit více než 40 litrů.
Sankce znamenají, že Spojené státy zmrazily veškerý majetek dotčených v USA a že postih hrozí všem, kteří budou s těmito subjekty spolupracovat. Podle Washingtonu mají na zisku z íránské ropy podíl libanonský Hizballáh a speciální jednotka Íránských revolučních gard Al-Kuds. Jenom na jaře údajně Írán dodal Sýrii ropu za více než 750 milionů dolarů (18 miliard Kč).
Spojené státy sankce proti Íránu obnovují od loňska, kdy vypověděly svou účast v mezinárodní dohodě o íránském jaderném programu. Není podle nich účinná.
Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes prohlásil, že sankce jsou naprosto neúčinné.