Článek
"Z mého pohledu bude úspěšná schůzka taková, která se bude zabývat podstatnými věcmi a pokročí v řešení otázky palestinského státu (...), a ne taková, abychom se potkali jen proto, abychom se potkali," řekla Riceová.
"Máme na práci moc věcí, nepotřebujeme další příležitost k focení," dodala.
Riceová se ve čtvrtek nejprve setkala s izraelským prezidentem Šimonem Peresem, poté v Rammalláhu jednala s palestinským premiérem Salámem Fajadem a Mahmúdem Abbásem. Sešla se pak s izraelským premiérem Ehudem Olmertem.
OSN kritizovala Izrael
Riceová hájila rozhodnutí Izraele vyhlásit Gazu nepřátelským územím, ale zdůraznila, že je třeba rozlišovat mezi radikály, kteří ostřelují izraelské území raketami, a prostými obyvateli pásma Gazy. Podle ní Amerika "neopustí nevinné Palestince". Pásmo Gazy od června ovládá radikální hnutí Hamás. Spojené státy i Izrael považují Hamás za teroristickou organizaci.
Rozhodnutí Izraele a jeho hrozbu, že odřízne pásmo Gazy od dodávek energií, kritizovala Organizace spojených národů i předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbas z hnutí Fatah: "Tato utiskující rozhodnutí jen posílí dusivé embargo uplatněné na 1,5 miliónu lidí v pásmu Gazy, zvýší jejích strádání a prohloubí jejich tragédii," uvedla Abbásova kancelář v Ramalláhu. Zatím není ani jasné, zda za současné situace budou i umírněná palestinská hnutí s konferencí souhlasit.
Riceová tlačí na uspořádání konference, která by se měla pořádat v listopadu, přesný termín ale ještě není stanoven. Palestinci chtějí, aby přinesla konkrétní a závazné výsledky, zatímco Izrael chce, aby stanovila pouze všeobecné vymezení principů dalších rozhovorů s palestinskou stranou.