Článek
Íránská vláda očekávala vyjádření k Zarífově vízu v pondělí, podle zdrojů časopisu Foreign Policy zavolal činitel z Trumpovy administrativy generálnímu tajemníkovi OSN Antóniovi Guterresovi a sdělil mu, že USA íránského ministra zahraničí do země nevpustí.
Podle některých expertů USA neudělením víza porušují mezinárodní dohody. Úmluva z roku 1947 zavazuje Spojené státy ke vpuštění do země všech státních představitelů, kteří pracovně míří do sídla OSN v New Yorku. Zaríf podle serveru Foreign Policy (FP) o vízum požádal již před několika týdny. Nyní se chystal na první vystoupení před světovými vůdci od minulého pátku, kdy Sulejmání zahynul při americkém útoku na letišti v iráckém hlavním městě Bagdádu.
Odpírání vstupu Zarífovi do USA je podle FP další eskalací dlouholeté roztržky mezi oběma zeměmi, která se po Sulejmáního smrti značně vyhrotila. Zaríf v reakci na páteční útok prohlásil, že ”začal konec zhoubné přítomnosti Spojených států v západní Asii”. Trump zase pohrozil, že v případě jakékoliv íránské odvetné reakce budou USA jednat „velmi rychle a velmi tvrdě”.
Trump také pohrozil útoky na 52 pamětihodností a významných míst v Íránu. To Zaríf v neděli tvrdě zkritizoval jako porušení mezinárodního práva
Útoky na íránské památky nebudou
Trump útokem na památky hrozil opakovaně, v pondělí tuto výhrůžku na Twitteru zopakoval, když napsal: „Umožnili používat nastražené nálože a vyhazovat do vzduchu naše lidi. A nám není dovoleno dotknout se jejich pamětihodností. Takto to nefunguje.“
Ani zabití Trumpa nevyváží smrt Sulejmáního, řekl íránský generál
Americký ministr Mark Esper ale v noci na úterý ničení památek odmítl. Stanici CNN řekl: Budeme dodržovat zákony platné pro ozbrojené konflikty“. Když se ho zeptali, zda to znamená, že USA nebudou cílit na kulturní památky, dodal: „Takové jsou zákony ozbrojených konfliktů.“
Pohřeb Sulejmáního
Tělo velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásima Sulejmáního v úterý dorazilo do jeho rodného města Kermánu. S odvoláním na íránskou státní agenturu IRNA to píše agentura Reuters. Po třech dnech pietních akcí má být v úterý v Kermánu pohřben.
Podle záběrů íránské státní televize se v ulicích města na jihu země sešly k uctění památky generála tisíce lidí oděných převážně v černém.
V pondělí se v metropoli Teheránu konal smuteční obřad, při němž nad Sulejmáního rakví pronesl modlitby i nejvyšší íránský duchovní ajatolláh Alí Chameneí a jehož se zúčastnil až milion lidí. Agentura AFP uvádí, že dnešní počet lidí v ulicích Kermánu se zdá být přibližně stejný jako v Teheránu. Podle státní televize jsou lidí v ulicích města miliony.
Statisíce lidí v Teheránu truchlí nad rakví Sulejmáního, dav je větší než po smrti Chomejního
Agentura Reuters poznamenala, že smuteční průvod svou velikostí připomíná shromáždění po úmrtí zakladatele islámské republiky Rúholláha Chomejního v roce 1989. Mnozí z přítomných skandují „smrt Americe“.