Článek
Text navržený Alžírskem, Egyptem, Libanonem, Ománem, Katarem a Súdánem při hlasování v komisi 13. října získal 24 hlasů, zatímco šest delegací bylo proti a 28 se zdrželo. V úterý na plenárním zasedání výkonné rady UNESCO nikdo nepožádal o diskusi k rezoluci, která tak byla automaticky přijata bez hlasování. Česká republika členem výkonné rady není, nemůže v tomto orgánu hlasovat a jednání se účastní jako pozorovatel.
Palestinci se po schválení rezoluce otevřeně radovali. "Rezoluce připomíná, že Izrael je ve východním Jeruzalémě okupační mocí, a žádá ho o zastavení tohoto zneužívání moci," řekl novinářům představitel palestinské mise při UNESCO.
Izraelský zástupce v UNESCO Karmel Šama-Hakohen řekl, že Izraeli se daří nabourávat automatickou většinu, jíž se dosud těšili Palestinci a arabské státy. Mexiko hlasovalo ve čtvrtek pro rezoluci, ale v úterý oznámilo, že vzhledem k zaujatosti textu změnilo názor. Jeho zástupce při UNESCO Andrés Roemer byl podle izraelských sdělovacích prostředků z funkce odvolán. Stejně jako Mexiko hlasovala Brazílie, která ale v úterý oznámila, že příště podobný typ textu nepodpoří.
Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová na dotaz týkající se přijetí rezoluce o jeruzalémských památkách uvedla, že v době svého členství ve výkonné radě UNESCO v letech 2011-2015 se Česká republika "opakovaně vyslovovala proti jakékoli formě politizace organizace".
Poškozuje to UNESCO, tvrdí jeho šéfka
Izrael si po čtvrtku vynutil na generální ředitelce UNESCO Irině Bokovové, aby zaujala k textu stanovisko, a Bokovová řekla, že snahy popřít historii a vztah několika náboženství k Jeruzalému poškozují UNESCO. "Dědictví Jeruzaléma je nedělitelné a všechny tamní komunity mají právo na to, aby byla jejich historie uznána stejně jako jejich vztah k městu," řekla Bokovová.
Rezoluce s názvem Okupovaná Palestina používá pro místa v jeruzalémském Starém městě pouze arabské názvy a kritizuje Izrael za "provokativní kroky, které narušují posvátnost a nedotknutelnost" oblasti. Prostor u Zdi nářků, což je nejvýznamnější židovská památka, je v rezoluci označen arabským názvem a hebrejský je v závorce.
Izraelci a mnoho Židů po celém světě považují krok UNESCO za další příklad protiizraelských nálad v OSN, kde jsou Izrael a jeho spojenci v početní menšině oproti arabským zemím a jejich příznivcům.
"Po ostudném rozhodnutí členů UNESCO, kteří se rozhodli popřít historii a ignorovat tisícileté židovské vazby na Jeruzalém a Chrámovou horu, jsem oznámil izraelským zástupcům UNESCO, že přerušujeme veškeré profesionální kontakty s touto mezinárodní organizací," uvedl již po hlasování komise izraelský ministr školství Naftali Bennett.
Chrámová hora je předmětem letitých sporů mezi Izraelci a Palestinci. Nacházejí se tam dvě významné mešity, v minulosti tam ale býval i židovský chrám. Právě kvůli posvátným místům v této části Jeruzaléma se před rokem rozhořela vlna násilností mezi Izraelci a Palestinci, která má již přes 250 obětí. |
---|
Nejcitlivější historická místa leží ve východním Jeruzalémě, který Izrael za války v roce 1967 obsadil, později anektoval a v rozporu s mezinárodními dohodami prohlásil Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město. Poválečné dohody předpokládaly, že Jeruzalém bude pod mezinárodní správou. Palestinci nyní počítají s tím, že východní část města bude metropolí jejich státu. |