Článek
Americký nálet se uskutečnil poblíž syrského města Šadádí, které ovládal Islámský stát, než ho v únoru dobyli umírnění povstalci. Američané při akci zabili 13 lidí. Několik zdrojů z americké bezpečnosti a vlády pod podmínkou anonymity připustilo, že mezi nimi zřejmě byl i Čečenec, oficiálně to však USA nepotvrdily.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Čečenci patří k nejtvrdším bojovníkům mezi islámskými radikály a abú Umar, jehož původní jméno je Tarchan Batirašvili, patřil k nejhledanějším předákům hnutí.
„Batirašvili je boji ostřílený a zkušený vůdce, který vedl bojovníky IS v četných střetech v Iráku i Sýrii,“ potvrdil mluvčí Pentagonu Peter Cook.
Dodal, že jeho odstranění by bylo pro džihádisty těžkou ranou a jistě by ztížilo i jejich schopnost verbovat další bojovníky z oblasti Kavkazu.
Sloužil jako armádní specialista
Šíšání čili Batirašvili se narodil v roce 1986. Je Čečenec pocházející z Gruzie, konkrétně ze soutěsky Pankisi, která byla vždy považována za základnu čečenských teroristů.
Kdysi sloužil v elitní jednotce gruzínské armády. Před šesti lety byl policií zadržen kvůli nelegálnímu držení zbraní, ale po propuštění odešel do Turecka a později se objevil v řadách džihádistů v Sýrii a Iráku, kde vedl skupinu bojovníků z bývalých sovětských republik, kterou po setkání s vůdcem Islámského státu abú Bakrem Bagdádím zapojil do řad IS.
Šíšání se ukázal být schopným vojevůdcem a jeho věhlas se rychle šířil. Hrál důležitou roli při několika ofenzívách IS, údajně vedl útok na vězení v Rakce, kde mohli džihádisté věznit i zahraniční rukojmí, a řídil přesun zbraní a techniky přes prostupnou irácko-syrskou hranici.
Předloni se spekulovalo o tom, že byl zabit v Iráku, ale údajně vyvázl jen se zraněním.