Článek
Západní zpravodajské zdroje se domnívají, že pomoc z Kyjeva hrála při svržení syrského diktátora Bašára Asada jen symbolickou roli. I tak se ale jedná o pozoruhodný počin, kterým se Ukrajinci znovu zapsali do konfliktů na Blízkém východě, hodnotí americký deník.
Kyjev syrské povstalce skrytě podporuje již delší dobu, například zkraje června HUR uvedla, že „od začátku roku syrští rebelové podporovaní ukrajinskými agenty mnohokrát zaútočili na ruská vojenská zařízení v regionu“.
O tom, že Ukrajinci skutečně byli v Idlibu, si v listopadu v rozhovoru pro ruskou vládní agenturu TASS stěžoval i Alexander Lavrentijev, zvláštní představitel Ruska pro Sýrii.
Nebojte se nás, vzkázal Západu vůdce syrských rebelů
„Skutečně máme informace, že ukrajinští specialisté z Hlavního zpravodajského ředitelství Ukrajiny jsou na území Idlibu,“ uvedl tehdy Lavrentijev s tím, že Ukrajinci, jak uvedl i WP, dodávají rebelům drony.
Ruská přítomnost v Sýrii
Rusko má v Sýrii několik základen, o které se po pádu režimu obává. Šéf ruské zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin uvedl, že hlavním ruským úkolem je nyní zůstat v Tartúsu a Hmímímu, kvůli čemuž se teď Kreml snaží navázat kontakt s lídry syrských rebelů.
V souvislosti s tím hovořil i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle něhož je v tuto chvíli „příliš brzy“ mluvit o zachování ruské vojenské přítomnosti v Sýrii.
Rusko mezitím své základny již evakuuje. Část lodí z přístavu v Tartúsu odplula již před dvěma týdny, protože se rebelové přiblížili k základně zhruba na 35 kilometrů.
Americký Institut pro studium války (ISW) uvedl, že případná ztráta vojenských základen může vést k výraznému podkopání schopnosti Kremlu vést operace v Africe, což oslabí pozici Ruska mimo jiné v Libyi nebo subsaharské Africe.
Sobotní satelitní snímky navíc ukázaly na základně Hmímím tři transportní letouny Iljušin Il-76 a jeden obří Antonov An-124 Ruslan. ISW se domnívá, že na místo dorazily, aby odvezly ruská zařízení a zbraně.
Pád režimu
Ozbrojené syrské opoziční síly v čele s Haját Tahrír aš-Šám zahájily ve středu 27. listopadu ofenzivu proti syrské armádě v provinciích Aleppo a Idlib. O několik dní později se jim podařilo bez většího odporu ovládnout velká města včetně Aleppa, Hamá, Homsu a Dará a stejnojmenných provincií.
Hlavní město Damašek se jim podařilo obsadit v neděli. Diktátor Bašár Asad mezitím uprchl do Ruska, které mu poskytlo azyl.