Článek
Podle armádního mluvčího Hidaie Zilbermana, kterého cituje server Times of Israel, se jednalo o raketu země-vzduch: „Nebyl tu úmysl zasáhnout jaderný reaktor v Dimoně.” Podle armády raketa, která dopadla na území Izraele, minula cíl, na který byla vystřelena, a ztratila kurz.
Izraelský tisk referoval o výbuchu ve středím Izraeli, který byl slyšet až v Jeruzalému. Zatím nejsou v důsledku exploze hlášeny škody ani zranění. Raketa dopadla asi 100 kilometrů od jaderného zařízení.
Izraelské letectvo udeřilo na protivzdušný systém, který raketu vystřelil, a další cíle v Sýrii. Podle agentury AP se jedná o nejzávažnější střet mezi Izraelem a Sýrií v posledních letech.
Podle syrské státní agentury SANA Izrael zaútočil na cíle v okolí Damašku. Většinu izraelských raket se podle SANA syrské protivzdušné obraně podařilo sestřelit. Útok však způsobil materiální škody a zranění čtyř vojáků.
Jaderný Izrael
U izraelského města Dimona je jaderné výzkumné centrum Šimona Perese, v němž jsou podzemní laboratoře, kde je zpracováváno na plutonium vyhořelé palivo z jaderného reaktoru. Odborníci soudí, že díky plutoniu z Dimony se Izrael zařadil mezi státy s jadernými zbraněmi, není ale známo, kolik jich přesně má.
Olmert připustil držení jaderných zbraní, čelí kritice
Izrael nikdy oficiálně nepotvrdil, že má jaderné zbraně, i když to v půlce 80. let prozradil jaderný technik Mordechaj Vanunu listu The Times. Izraelská tajná služba Mosad ho pak unesla z Říma do Izraele, kde byl odsouzen. Nepřímo vlastnictví jaderných zbraní přiznal v roce 2006 premiér Ehud Olmert.
Izrael patří k několika málo zemím, jež nikdy nepodepsaly Smlouvu o nešíření jaderných zbraní.