Článek
„Syrská armáda se snaží zastavit útok ozbrojených skupin, které se pokusily dostat do hlavního města přes Džúbar. Vede to k intenzivnímu boji a k raketové palbě,” citovala AFP nejmenovaný vojenský zdroj.
Podle policejního velitelství v Damašku vystřelili vzbouřenci šest raket. Nebylo upřesněno, jaká skupina útočila, zda jde o tzv. umírněné vzbouřence, nebo islámské radikály.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že je Moskva připravena využít svého vlivu na syrskou armádu a přimět ji, aby příměří dodržovala. Rusko ale očekává, že totéž učiní Spojené státy, které chrání část syrské opozice.
Střet může ohrozit aktuální příměří. Pokud by vydrželo sedm dní, Američané a Rusové by mohli začít se společnými útoky proti radikálům z Islámského státu a bývalé Fronty an-Nusra.
Francie chce podrobnosti
Dohoda o příměří, která zahrnuje i společné útoky, nebyla na přání Američanů zveřejněna. Francie to požaduje, bez toho nemůže dohodu podpořit. Bojí se, že mohou být zasaženy i umírněné vzbouřenecké skupiny.
„Dohoda s Američany, jejíž detaily neznáme, zabezpečuje, že Rusové a Američané mohou prověřovat na mapě jedno místo za druhým, kde jsou teroristé, které potřebujeme zasáhnout. Ale bude-li tam nejasnost, je tu riziko, že bude zasažena umírněná opozice,“ řekl francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.
Ayrault si stěžuje, že Rusové nyní podnikají jednostranné útoky a bombardují Islámský stát a An-Nusru, tato praxe podle něj nemůže nadále pokračovat.