Hlavní obsah

Vrtulník s íránským prezidentem se zřítil v mlze

Aktualizováno

Vrtulník s íránským prezidentem Ebráhímem Raísím se v neděli odpoledne zřítil na severozápadě země. Uvedli to íránští představitelé. Státní televize v jednu chvíli sice informovala, že stroj se už podařilo nalézt, záchranáři to ale hned popřeli. Pátrání probíhá už více než 10 hodin. Íránský představitel pod podmínkou anonymity televizi sdělil, že „informace přicházející z místa havárie jsou velmi znepokojivé“.

Pátrání po vrtulníku íránského prezidentaVideo: Reuters

Článek

Podle agentury IRNA už úřady znají místo havárie a míří tam. Lokalizováno bylo na základě signálu mobilního telefonu jednoho z členů posádky. Faktem je, že v horách je nyní tma, teploty tam přes den byly 10 stupňů, v noci by se mohly blížit nule. Záchranáři vrtulník hledají už více než 10 hodin.

Vrtulník s Raísím a jeho ministrem zahraničí Hosejnem Amirem Abdolláhjánem se v neděli zřítil v hornaté a zalesněné oblasti u hranic s Ázerbájdžánem. Příčinou nehody mohla být hustá mlha, která v oblasti panuje a ztěžuje i záchrannou operaci.

Státní televize přerušila vysílání běžných pořadů a přenáší modlitby, které se za Raísího záchranu konají po celé zemi, s prostřihy na živé záběry z úsilí záchranných týmů.

Foto: Azin Haghighi, Reuters

Týmy záchranářů na místě

Vysoký úředník provincie Východní Ázerbájdžán pod podmínkou anonymity pro polooficiální agenturu Fars několik hodin po havárii uvedl, že „dva vrtulníky z konvoje bezpečně přistály a třetí spadl“.

Problém nastal při přesunu z Ázerbájdžánu, kde se íránský prezident dopoledne se svým protějškem Ilhamem Alijevem zúčastnil otevření přehrady vybudované na hraniční řece Aras, uvedla agentura Reuters.

Foto: Iran's Presidency/wana, Reuters

Íránský prezident Ebráhím Raísí během nedělního setkání s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem

Podle prvních informací příčinou nehody mohla být hustá mlha na trase, kterou se prezident Raísí vracel, uvedl list The Jerusalem Post. Íránská agentura Tasnim blízká Íránským revolučním gardám podle listu uvedla, že ta komplikuje také úsilí záchranářů nalézt vrtulník s prezidentem. V akci je podle Tasnim více než 40 týmů, což v praxi představuje několik set lidí.

V podvečer místního času se k nim podle webu listu Daily Mail přidali také příslušníci Íránských revolučních gard a vojáci. Obě složky povolal náčelník generálního štábu Mohammed Bagheri především kvůli terénnímu vybavení.

Foto: Azin Haghighi, Reuters

Záchranáři pátrají o ztraceném vrtulníku.

Zároveň Írán požádal o pomoc Turecko, které vzápětí oznámilo, že posílá pátrací a záchranné vybavení. Na pomoc vypravilo vrtulník s nočním viděním, 32 záchranářů a šest vozidel.

Teherán požádal o pomoc také Evropskou unii. Podle Janeze Lenarčiče, evropského komisaře pro krizové řízení, EU pro usnadnění lokalizace aktivuje systém Copernicus, který může poskytnout satelitní snímky.

Íránská státní televize sdělila, že k nehodě došlo v íránské provincii Východní Ázerbájdžán a  pátrání se soustřeďuje na okolí města Džolfá. Později státní agentura IRNA upřesnila, že vrtulník s prezidentem Raísím „měl nehodu v chráněné oblasti Dizmar v okolí vesnice Uzi“, hornaté a zalesněné oblasti, kde je pátrání velmi obtížné.

Chybí část vlády

Raísí se přesouval ve formaci tří vrtulníků. Na jejich palubách kromě prezidenta cestovali šéf íránské diplomacie Hosejn Amir Abdolláhján, ministr energetiky Alí Akbar Mehrabian, ministr stavebnictví a dopravy Mehrdad Bazrpaš a ajatolláh Mohammad Alí Alehášem, zástupce nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Sajjida Alího Chameneího. Ani o jejich osudu zatím není nic známo.

Z prvotních zpráv nebylo jasné, zda byl prezident na palubě stroje, který se dostal do problémů. Záhy podle listu The Jerusalem Post přišla státní média s informací, že tomu tak bylo. Úřady si ale s potvrzením daly načas: první oficiální informace přišly až po zhruba čtyřech hodinách, kdy íránský ministr vnitra Amir Vahídí nehodu potvrdil, o osudu prezidenta ale žádné informace nesdělil. Uvedl jen, že s prezidentovým vrtulníkem se podařilo navázat rádiový kontakt, který byl ale „velmi rychle přerušen“.

Později íránská státní televize s odvoláním na nejmenovaného úředníka uvedla, že se záchranářům podařilo opakovaně navázat kontakt s pasažérem a členem posádky vrtulníku, v němž cestoval prezident Raísí.

Osm let vězení a bičování. Íránského režiséra Rasúlofa odsoudili před cestou do Cannes

Blízký a Střední východ
Foto: AFP / IRINN / AFP, Profimedia.cz

Pátrací týmy v íránských horách hledají vrtulník.

Třiašedesátiletý Raísí byl zvolen íránským prezidentem v roce 2021 ve volbách s nejnižší účastí v dějinách islámské republiky. Bývalý šéf tamní justice je považován za zahraničněpolitického jestřába a je terčem amerických sankcí. Zasloužil se také o zpřísnění nařízení o dodržování zákonů o odívání žen a dohlížel na krvavé potlačování protivládních protestů.

Jeho pozice v rámci íránské nábožensko-politické scény, kde má většinou poslední slovo duchovní vůdce, je poměrně silná. Je považován za chráněnce pětaosmdesátiletého ajatolláha Chameneního a část zahraničních analytiků Raísím hovoří jako o jeho nástupci.

Jsme připraveni. Írán oslavil útok na Izrael vojenskou přehlídkou

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám