Článek
Turecký generální štáb se ve svém pátečním vyjádření odvolává na slova svého náčelníka, generála Yasara Büyükanita, který před dvěma měsíci vyzval vládu, aby armádě povolila vstoupit do severního Iráku a zlikvidovat tam základny povstalců.
Vojáci zároveň vyzvali turecký lid, aby se postavil proti aktivitám kurdských povstalců: "Ozbrojené síly věří, že se turecký národ rázně postaví proti terorismu".
Obavy USA
USA již vyjádřily nespokojenost s tureckými prohlášeními. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová uvedla, že další konflikty na hranici nepomůžou stabilitě Iráku.
"Naprostý chaos na severu Iráku zkomplikuje všechno, co jsme se snažili v Iráku udělat. Vytvoří to problémy pro naše vztahy s Tureckem ve sféře obrany a ještě chaotičtější situaci v té části světa, kde usilujeme o méně chaosu," uvedl ředitel blízkovýchodního programu ze Střediska pro strategická a mezinárodní studia Jon Alterman.
Americký velvyslanec v Ankaře Ross Wilson už požádal Turecko, aby se v cause vyjadřovalo citlivěji a realističtěji.
Turecko čelí útokům Kurdů
Turecko v posledních týdnech zažívá nové útoky kurdských separatistů. Ve čtvrtek explodovala mina pod autem, kterým jeli vojáci. Tři zemřeli ve čtvrtek, čtvrtý o den později. V pondělí přišlo o život sedm policistů při útoku kurdských povstalců v provincii Tunceli na východě země den poté, co Turci ostřelovali pozice Kurdů na severu Iráku. [celá zpráva]
"Nastal čas, abychom viděli skutečnou podstatu těchto incidentů," uvedl generální štáb ve svém sdělení. Armáda tvrdí, že reformy uskutečňované v rámci úsilí Turecka přistoupit k Evropské unii brání jejímu boji proti terorismu.
Podle analytiků je rozsáhlá invaze turecké armády do severního Iráku, kde mají základny separatisté, vzhledem k politickým a diplomatickým rizikům nepravděpodobná, ale s blížícími se předčasným parlamentními volbami stanovenými na 22. července jsou armáda i vláda pod silným tlakem.