Článek
„Vzpoura měla podporu ze zahraničí. Bylo by proti přirozenosti, kdyby tomu tak nebylo,“ řekl İlker Başbuğ. Svou teorii v rozhovoru pro CNN Türk dále rozvinul. „Kde žije Gülen? Ve Spojených státech. Kdo mu dává příležitosti? CIA,“ dedukuje generál.
„Má snad Gülen povolení k pobytu v USA za nic? Myslíte si, že by ho zpravodajská služba nevyužila?“ spekuloval dále Başbuğ, který byl sám v roce 2013 odsouzen na doživotí za podíl na pokusu o převrat, než byl o rok později omilostněn.
Podle něj příznivci Gülena, kteří se infiltrovali do armády, nejednali na základě vlastního svobodného rozhodnutí. „Ti, kdo zorganizovali toto hnutí, měli své cíle.“
„Gülenovo hnutí naplánovalo a zosnovalo vzpouru z 15. července. Druzí byli ti, kdo nejednali hned a váhali. Byli to gülenisté? Ne. A třetí skupina se sestává z těch, kteří nebyli gülenisté a chtěli využít výhod z událostí,“ dodal bývalý velitel.
Nebyl to prý klasický převrat
Podle něj vzbouřenci chtěli ustavit stát, který by vyhovoval jejich pojetí víry, což podle něj znamená, že nešlo o klasický vojenský převrat. „Nepopsal bych vzpouru z 15. července jako vojenský převrat. Nepodobá se jiným vojenským převratům a já bych se proto k této definici nepřikláněl. Byla to ozbrojená akce Gülenova hnutí.“
Başbuğ ale podobně jako vládnoucí představitelé varoval před tím, jak rozsáhlé je gülenistické hnutí: „Čelíme organizaci, které se rozšířila do rozsáhlých oblastí. Nepodceňujme (její) plánování.“