Článek
„Pokud po situaci s F-35 Spojené státy neschválí ani dohodu, která se týká letounů F-16, Turecko nezůstane bez alternativních možností. Téma Su-35 a Su-57 lze kdykoli znovu otevřít,” prohlásil podle agentury TASS Demir.
Ankara si původně objednala 100 amerických stíhaček páté generace F-35 Lightning II. V roce 2019 ale USA Turecko z programu vyřadily kvůli tomu, že nakoupilo ruský systém protiletadlové raketové obrany S-400. Obávaly se, že by Turecko mohlo sdělit Moskvě, jak lze pomocí S-400 detekovat stroje Lightning II.
Turecko chce náhradou F-16
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli řekl, že Washington Ankaře nabídl výměnou za investici do vývoje strojů F-35 prodej letadel F-16. Nicméně závěr vyjednávání zatím zůstává v nedohlednu.
Turecko požádalo USA - v rámci kompenzace za investice do programu F-35, který zahrnoval i výrobu některých dílů - o možnost koupit si 40 nových stíhaček F-16 a 80 souprav pro modernizaci starších verzí F-16, které už má ve výzbroji.
USA zakázaly Turecku letouny F-35. Turci do nich ale dodávají díly
„Je tu platba ve výši 1,4 miliardy dolarů za F-35 a Spojené státy mají tuto nabídku kompenzace za tyto platby,“ uvedl Erdogan. Dodal, že jde o bezpečnost jeho země: „Nechte nás podniknout potřebné kroky, aby se splnily požadavky naší země na obranu.“
Ruská nabídka
Rusko letos v červenci dalo najevo, že je připraveno Turecku dodat víceúčelové stíhačky Su-35 místo amerických F-35. Su-35 a Su-57 patří k nejmodernějším strojům v ruském letectvu. Su-57 jsou stejně jako F-35 vybavené technologií stealth, která snižuje radarový odraz a stroje jsou pro radary neviditelné.
Do Turecka dorazila první část ruského systému protivzdušné obrany S-400
Po pořízení S-400 byla Turecku nejen odepřena dodávka F-35 a dva už předané stroje určené k výcviku zůstaly na území USA, ale nemohlo vyrábět ani díly pro F-35. Demir se pak spolu s dalšími třemi zaměstnanci tureckého úřadu obranného průmyslu ocitl na americkém sankčním seznamu.