Článek
V oblasti, o níž je řeč, neustaly boje od začátku syrské války v roce 2011 prakticky nikdy.
V poslední době tam na každodenní bázi dochází k přestřelkám mezi Tureckem podporovanými syrskými opozičními jednotkami a Kurdy, které Turci považují a označují za teroristy.
Do přestřelek se navíc už nyní dostávají i samotní turečtí vojáci na syrském území.
This is a true map of northern Syria.
— Turkiye Anti-Terror🇹🇷🇺🇸 (@Turkiye_support) May 30, 2022
There is no “Turkish Occupation” just the Syrian Opposition pic.twitter.com/mjCybQMiTs
Mapa severní Sýrie viděna tureckou optikou.
Kurdské bojovníky podporovali Američané, kteří se ale ze Sýrie stáhli a zanechali je do značné míry svému osudu. Ten se teď po oznámení chystané turecké invaze do syrské části Kurdistánu zdá být nahnutý.
30kilometrové pásmo podél hranice
Kdy má turecká ofenziva v Sýrii začít a kolik se do ní má zapojit sil a vojenské techniky, Ankara neupřesnila. Z Erdoganova vyjádření ale vyplývá, že je útok na spadnutí.
Cílem je vytvořit 30kilometrové nárazníkové pásmo podél syrsko-turecké hranice směrem do nitra syrského území, které ale vláda v Damašku nekontroluje. Turci už se o to pokusili v roce 2019, tehdy ale neuspěli.
Our #Syria control map assesses conflict at the sub-district level across the country, classifying each area as contested, inactive, or controlled by an actor based on the latest ACLED data.https://t.co/JW6YJz03KL
— Armed Conflict Location & Event Data Project (@ACLEDINFO) May 28, 2022
„Brzy podnikneme nové kroky směrem k dokončení započatého projektu 30 kilometrů hluboké bezpečné zóny podél naší jižní hranice,“ prohlásil minulý týden Erdogan.
Dodal, že operace začne ihned, jak rozvědka a armáda dokončí přípravy. „Jedné noci tam půjdeme. Musíme,“ řekl ještě.
Turci kupují kradené obilí, tvrdí Ukrajinci
Turci už části syrského území kontrolují, teď má ale jít o vytvoření souvislého pásma, které má být ukrojeno z území Sýrie.
Agentura AP v té souvislosti varuje, že tím Turecko, které je členem NATO, riskuje zhoršení vztahů se Spojenými státy i Ruskem.
Syrská vláda je ruským spojencem a za Kurdy zase stojí Američané, byť jejich podpora ochladla.
Kurdské Lidové obranné jednotky (YPG) nicméně stále tvoří páteř Američany vedené koalice proti Islámskému státu v Sýrii, jenž stále nebyl zcela poražen, podotkla AP.
Švédsko-finská karta
Turecký prezident se teď ale může pokusit využít toho, že Američané a NATO doufají, že neuplatní právo veta v případě schválení souhlasu vstupu Švédska a Finska do Severoatlantické aliance.
A Rusové mají jiné starosti než řešit ukrajování syrského území.
Na obsazených územích hodlají Turci kromě nárazníkového pásma vystavět také obydlí pro „dobrovolné“ syrské navrátilce z tureckého území.
Nyní se jich tam nachází 3,7 milionu, vrátit by se jich - podle plánu Ankary - měl asi milion.