Článek
YSK oznámila, že prověřila odvolání parlamentních stran HDP a CHP i menší strany Vatan. Všechny je odmítla, podporoval je pouze jeden člen komise z jedenácti, uvedl list Hürriyet.
„To je krize zákonnosti (referenda),“ komentoval rozhodnutí komise tajemník CHP Bülent Tezcal. Dodal, že o dalších krocích se strana ještě poradí, protože jde o „problém celé země“.
Mluvčí CHP Selin Sayeková Bökeová prohlásila ještě před oznámením komise, že její strana výsledky referenda neuzná a uvažuje o vystoupení z parlamentu: „Nepochybně využijeme všechna svá demokratická práva.“ Strana podle ní trvá na zopakování referenda, protože jeho legitimita je zpochybněna v Turecku i v cizině. Podle serveru listu Hürriyet není možné podat proti rozhodnutí ústřední volební komise odvolání k ústavnímu soudu, rozhodnutí komise je konečné.
Vedení HDP se ve středu přidalo s požadavkem na zrušení výsledků referenda k nejsilnější opoziční formaci, Lidové republikánské straně (CHP). „Nemůžete postavit změnu politického systému na tak kontroverzním a neférovém referendu,” řekl podle agentury Reuters místopředseda strany Mithat Sancar.
Započtení až tří miliónů neoznačených obálek mohlo podle HDP výrazně ovlivnit výsledek hlasování. Strana v žádosti mimo jiné uvedla, že opozice byla v kampani omezena zadržováním členů jejího vedení, úřady neumožnily jejím lidem monitorovat dění ve volebních místnostech a prezident Recep Tayyip Erdogan využíval na kampaň státní peníze.
Erdogan: Vítězství dělá poslední gól
Premiér Binali Yildirim předsedu CHP Kemala Kiliçdaroglua kritizoval za výzvy k protestním akcím. Akce nesouhlasu by se podle něj měly odehrávat v rámci zákona a zvát lidi do ulic je špatné: „To je překračování legitimních prostředků. Doufám, že se vůdce hlavní opoziční strany bude chovat odpovědněji.”
Prezident Recep Tayyip Erdogan, jemuž změna ústavy dává takřka neomezené pravomoci, řekl, že pochází z fotbalového prostředí a že ví, že je jedno, zda zápas skončí výsledkem 1:0 nebo 5:0. ”Vítězství dělá poslední gól,” sdělil.
Turci v neděli těsnou většinou 51 procent hlasů rozhodli o výrazném rozšíření prezidentských pravomocí. [celá zpráva]
Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) označili referendum za protiprávní kvůli započítání hlasů v neoznačených obálkách. Zkritizovali, že podmínky pro kampaň nebyly stejné pro zastánce změn ústavy a jejich odpůrce. [celá zpráva]
Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu zkritizoval pozorovatele OBSE: „Zpráva OBSE není důvěryhodná, neboť její závěry postrádají objektivitu a jsou extrémně zaujaté.”