Článek
Za správu syrských táborů al-Hol a al-Roj zodpovídá humanitární skupina Blumont z Virginie, vysvětluje deník The Guardian. Když jí ministerstvo zahraničí 24. ledna přikázalo přerušit provoz, způsobilo to v táborech chaos. Vstup Trumpova rozhodnutí v platnost byl pak odložen o dva týdny.
„Nemáme tušení, co se zítra stane. Zdá se, že se přeruší i dodávky chleba,“ řekl v neděli ředitel tábora al-Hol Jihan Hanan.
Většinu osazenstva tábora tvoří ženy a děti, příbuzní bojovníků Islámského státu. Lidskoprávní skupiny roky varují, že jsou lidé v táborech drženi v nehumánních podmínkách, aniž by byli z čehokoliv obviněni. Tábor mohou opustit pouze občané jiné země než Sýrie, a to pouze pokud jsou jejich domoviny ochotné je přijmout.
„V politice nejsou trvalí nepřátelé.“ Ministr obrany Sýrie nevyloučil zachování ruských základen
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oW_A/nO1SBfAluiDshGGo7CRuX4U/f1a7/syrie-murhaf-abu-kasra-armada.jpeg?fl=cro,0,72,1400,787%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Kurdové, kteří v porážce Islámského státu sehráli důležitou roli, varují, že ačkoliv teroristické hnutí v březnu 2019 padlo, jeho ideologie mezi bývalými členy přežívá. Právě tábory na severu Sýrie jsou pak ohništěm extremismu.
V sekci tábora al-Hol, kde jsou drženy ženy z nejméně 40 zemí, jsou například běžně hlášeny střety mezi nimi a strážnými. „I když do tábora přijde normální osoba, nakonec ji to psychologicky ovlivní. Mezi dětmi a ženami je míra násilného chování vysoká,“ popsal Hanan.
Představitelé tábora doufají, že jim americký prezident na poslední chvíli udělí výjimku. Americká vláda jim ale zatím žádné ujištění neposkytla. Ministr zahraničí Marco Rubio sice udělil výjimku veškeré „život zachraňující pomoci“, o kterou si humanitární organizace mohou zažádat, ale diplomaty a humanitární pracovníky po celém světě zmátl proces, jak jsou žádosti vyhodnocovány. Ve výsledku tak nikdo vlastně neví, co „život zachraňující pomoc“ podle Rubia znamená.
Když tábor al-Hol přišel v lednu o pomoc, bylo to bez jakéhokoliv předešlého varování. Americké zvláštní jednotky pouze vedení tábora ujistily, že případně budou tábor bránit před možnými nepokoji nebo útoky Islámského státu. Chléb a vodu si tábor musel sehnat sám.
„Chléb jsme do tábora dostali odpoledne. Bylo to pět tisíc pytlů chleba na jeden den, což vyšlo na čtyři miliardy syrských liber (7,5 milionu korun). Rojava (kurdský autonomní region) tuto cenu pokrýt nemůže,“ řekl Hanan.
USA mají na severovýchodě Sýrie stále vojenské základny. Není ovšem jasné, zda Trump nebude chtít americké vojáky z oblasti stáhnout. Tím by se zvýšila pravděpodobnost útěků z vězení, kde jsou tisíce zadržených bojovníků Islámského státu.
„Pokud se americké síly stáhnou, bude to horší než v roce 2012. Utajované buňky by mohly napadnout vězení,“ vypověděl pod podmínkou anonymity ředitel věznice Panorama v Hasace.
Musk získal přístup do systému regulace bankovnictví. Zrovna když chce nabízet platební služby
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oW_A/kObgaqJNMnVbj2kCCS0AWk/3bc1.jpeg?fl=cro,0,24,1993,1121%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)