Článek
V bagdádské šíitské čtvrti Sadr se vyhrnuly do ulic statisíce lidí a mladí lidé začali tančit navzdory zákazu vycházení, který úřady na dnešek vyhlásily ve snaze předejít možným násilnostem. "Popravte Saddáma," skandovali lidé. Mnozí nesli plakáty s fotkou radikálního protiamerického duchovního Muktady Sadra, jehož ozbrojené milice - Mahdího armáda - v podstatě čtvrť řídí.
"Tohle je nevídaný pocit štěstí," řekl pětatřicetiletý abú Sajnan ze Sadru. "Rozsudek znamená, že Saddám zaplatí za vraždy desetitisíců Iráčanů," dodal. V prohlášení úřadu Muktady Sadra vyzval duchovní ke klidným oslavám a zdůraznil, že násilí proti sunnitům bude považováno za zradu. "Vyzývám vás k děkovné modlitbě," uvedl v prohlášení, které se ozývalo z tlampačů mešit v celé čtvrti Sadr, kde žije na 2,5 miliónu lidí.
Podobné oslavy vypukly v ostatních šíitských čtvrtích Bagdádu i dalších měst - většina z nich se zatím obešla bez násilností. "Milovaní mučedníci, buďte klidní. Saddám je odpraven," hlásá plakát, který kdosi vylepil do okna minibusu v převážně šíitském městě Kút.
"Pomstíme tě!"
Podstatně jiná nálada panovala v Tikrítu, rodném městě Husajna v srdci sunnitské oblasti severně od Bagdádu. Podpora bývalého prezidenta tu jde ruku v ruce s hlubokou nedůvěrou vůči nové, převážně šíitské vládě. Ze střech domů a koutů ulic se ozývala střelba a sunnitští ozbrojenci s kalašnikovy projížděli městem, aby dali najevo, že nehodlají dodržovat vládou vyhlášený zákaz vycházení.
Asi tisícihlavý dav, v němž bylo i několik policistů, pochodoval s plakáty se Saddámovým portrétem ulicemi a skandoval: "Pomstíme tě!" "Násilí v této oblasti jenom stoupne, až Saddáma oběsí," říká šedesátiletý bývalý učitel Muhammad Abbás. "Ale Američané se o iráckou krev nestarají."
Podle šestatřicetiletého Muhsína Alího Muhammada zůstane Saddám pro Iráčany významnou osobností bez ohledu na rozsudek. "Ať bude popravený nebo ne, vládl Iráku skoro čtyřicet let a je součástí dějin," říká. "To nemůže nikdo smazat, ani Iráčané ani Američani."
Při střetech mezi ozbrojenci a iráckou policií, které vypukly krátce po vynesení rozsudku v bagdádské sunnitské čtvrti Azamíja, byli zabiti dva lidé a osm dalších zraněno. Další sunnitské oblasti města zůstaly klidné.