Článek
Stanice BBC už dříve uvedla, že součástí dohody o příměří a odchodu civilistů i bojovníků z Aleppa je podmínka o ukončení obléhání provládních šíitských měst Kafríja a Al-Fúa v sousední provincii Idlíb.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Není zcela jasné, kdo na odcházející civilisty v pátek útočil, podezření ale padá na šíitské milice věrné syrské vládě. Na straně režimu bojují šíitské jednotky vyslané z Íránu, Libanonu, ale i Iráku.
Východní Aleppo podle vlád Ruska a Turecka v uplynulých 24 hodinách opustilo nejméně 6400 lidí, Turecko hovoří až o 7500 lidech. Podle syrské státní agentury SANA opustilo východní Aleppo více než 8000 povstalců, které syrský režim paušálně označuje za teroristy, ačkoliv jde o směsici skupin. Odhady ovšem hovoří o tom, že asi třetinu tvoří radikálové z bývalé Fronty an-Nusra (nyní Džabhat fatah aš-Šám).
Vyřizování účtů a tragédie místních lidí
Někteří lidé odcházejí do západní části města, ostatní odvážejí konvoje Červeného kříže do sousedního Idlíbu, který zčásti kontroluje vláda a zčásti povstalci. Panují obavy, že si režimní síly vyřizují účty a dochází a bude docházet k mučením a vraždám. OSN tento týden zaznamenala zprávy o mizení stovek civilistů a „popravách“ přinejmenším desítek z nich.
Jak upozornili aktivisté, civilisté jsou sice z Aleppa odváženi, ale opět do bojových oblastí, neboť také v Idlíbu se tvrdě bojuje a pokračují zde nálety syrského i ruského letectva. Situace je chaotická a není přesně známo, kolik lidí je v chladném prosinci bezprizorních. Ve východním Aleppu se krátce před dobytím nacházelo až čtvrt miliónu lidí včetně 100 000 dětí.
Agentura Reuters uvedla, že turecký Červený kříž buduje v provincii Idlíb tábor až pro 80 000 lidí.