Článek
Zabití radikálů potvrdila exilová organizace SOHR, jež monitoruje dění v Sýrii. Na vozidlo SUV, jímž oba radikálové jeli, byly vypáleny tři rakety.
Mezi troskami byla i tabulka s typovým označením a sériovým číslem použité zbraně. Podle ní jde o střelu AGM-114R-9X, tedy o verzi známé střely Hellfire, vypalované z vrtulníků i dronů, která má svědomí životy už celé řady teroristů.
Geçtiğimiz günlerde İdlip'te bir araca yönelik saldırıda kullanılan AGM-114 Hellfire Füzesine (Ninja Füzesi) ait parçaların görüntüleri. @orko_8 @Acemal71 @hkilichsword2 https://t.co/3lJOIWgxcO pic.twitter.com/6EoYjAWlK1
— Turkey In The World (@TRintheworld) June 17, 2020
Verze R-9X zvaná „nindža střela” nebo „létající nůž ginsu” se liší od ostatních tím, že nemá hlavici s výbušninou, ale zabíjí kinetickou energií. Záběry ze Sýrie odhalily, jak střela funguje.
Hlavice má šest čepelí, které se vymrští těsně před dopadem a doslova se prosekají střechou vozu jako v případě zabité dvojice radikálů.
A US strike kills a notable al-Qaeda leader in Syria. A video of the car he was in. pic.twitter.com/5qtVukN5O1 modern weapons!
— Hassan Hassan (@hxhassan) June 14, 2020
Její vývoj započal v roce 2011 za prezidenta Baracka Obamy, uvedl server Military Times.
List The Wall Street Journal ji označil jako střelu pro likvidaci osob, kovadlinu padající z nebe. Vyvinuta byla „s cílem zmenšit počet obětí z řad civilistů“ při útocích drony, potvrdil listu americký představitel. Další dodal, že je tak přesná, že může zabít i cestujícího v autě, aniž by zabila řidiče.
NEW - @WSJ confirms the @CIA & @DeptofDefense have a new "secret" missile - the R9X, or "flying Ginsu" - which kills a selected target with 6 blades, but no explosive payload.
— Charles Lister (@Charles_Lister) May 9, 2019
-- "To the targeted person, it's as if a speeding anvil fell from the sky."https://t.co/DIQfnfJYDq pic.twitter.com/iM87WUFLhg
Střela byla zřejmě použita už v lednu 2019, kdy byl zabit vysoce postavený představitel jemenské al-Káidy Džamál Ahmad Muhammad Ali Badáví, který v roce 2000 stál za útokem na americký torpédoborec USS Cole. Na troskách jeho auta nebyly patrné obvyklé spáleniny typické při explozi hlavice.
USA při náletu v Jemenu zabily strůjce útoku na loď USS Cole
Právě tato střela také údajně zabila 3. ledna 2020 v Bagdádu i íránského generála sil Kuds Kásima Sulejmáního, uvedla to krátce po útoku stanice Al-Arábíja.
USA zabily největší vojenskou chloubu Íránu Sulejmáního