Článek
Území, které slouží jako „nárazníkové zóny“, bylo oficiálně rozšířeno o dalších 10 procent. Izraelské síly od přerušení příměří minulý měsíc obsadily asi 20 % území, převzaly kontrolu nad pohraničním městem Rafah a vnikly až k takzvanému „koridoru Morag,“ který od sebe zcela odděluje oblasti měst Chán Júnis a Rafah.
„Přibližně 30 procent území Pásma Gazy je nyní považováno za operační bezpečnostní perimetr,“ uvedla podle AFP izraelská armáda s tím, že v takto vytvořené nárazníkové zóně nebude palestinským obyvatelům povoleno žít.
Izraelský ministr obrany oznámil, že izraelští vojáci v nárazníkových zónách, které vytvořili v Gaze, zůstanou i po případném urovnání konfliktu. Nový vývoj tak potvrzuje stupňující se napětí a naprosté selhání jakékoli dohody mezi stranami.
Rozsáhlé „bezpečnostní zóny“ nutí více než dva miliony obyvatel Gazy přemístit se do vzdálenějších oblastí na jihu a podél pobřeží. Katz podle Reuters oznámil, že Izrael bude prosazovat plán, který umožní obyvatelům Gazy, kteří si přejí opustit enklávu, aby tak učinili. Zároveň uvedl, že stále není jasné, které země budou ochotny přijmout velké množství Palestinců.
„Na rozdíl od minulosti IDF nevyklidí oblasti, které byly vyčištěny a zabrány,“ uvedl Katz. „IDF zůstanou v bezpečnostních zónách jako nárazník mezi nepřítelem a komunitami v jakékoli dočasné nebo trvalé situaci v Gaze - stejně jako v Libanonu a Sýrii,“ dodal.
⚠️ Israel has taken over about a third of the Gaza Strip, declaring new security zones and expelling civilians to pressure Hamas.
— Flor Reiem - (nwodsyenepo) - 🔁 (@flor_reiem) April 15, 2025
⚡️ Four military corridors split Gaza into isolated zones.
1/4 pic.twitter.com/JJDEyEUqdF
„Naši humanitární partneři odhadují, že od 18. března bylo nově či opětovně vysídleno přibližně půl milionů lidí,“ řekla ve středu podle AFP Stephanie Tremblayová, mluvčí generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese.