Článek
Už ve čtvrtek kapitán ohlásil, že se k lodi v oblasti strategické úžiny Báb Al-Mandáb asi 80 kilometrů jižně od jemenského přístavu Muchá přiblížily dva čluny, každý s čtyřčlennou posádkou. Z jednoho z nich neznámí muži odpálili protitankový granát, který vybuchl poblíž trupu.
Při druhém útoku o několik hodin později explodovala v těsné blízkosti tankeru neznámá střela. Podle soukromé britské firmy pro námořní bezpečnost Ambrey šlo o dron, jehož výbuch nezpůsobil žádné škody ani zranění.
Třetí útok byl proveden pomocí bezpilotního plavidla naloženého výbušninou. Členové soukromé bezpečnostní služby na palubě tankeru „zahájili palbu a podařilo se jim plavidlo v určité vzdálenosti od lodi úspěšně zničit“, uvedla Ambrey. Útok vodního dronu později potvrdila i UKMTO. Při čtvrtém útoku pak v blízkosti tankeru vybuchla další neznámá střela.
Υεμένη: Διπλή επίθεση στο ελληνόκτητο δεξαμενόπλοιο Delta Blue από τους Χούθι https://t.co/ezWYzAhSRK
— iefimerida (@iefimerida) August 9, 2024
Obě lodě, které Húsíové v pondělí napadli, vypluly z ruských přístavů
Na obchodní lodě na strategické námořní trase útočí už řadu měsíců jemenští povstalci Húsíové, kteří se k posledním incidentům bezprostředně nepřihlásili. Tanker Delta Blue plující pod liberijskou vlajkou je podle webu Marine Traffic na cestě z iráckého přístavu Basra do řeckého přístavu Agioi Theodoroi západně od Atén.
Osa odporu
Húsíové tvrdí, že útočí v rámci takzvané „Osy odporu“ na podporu Palestinců ve válce mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy. Po nedávném dvoutýdenním klidu své útoky obnovili, když v Teheránu při výbuchu připisovaném Izraeli zemřel šéf palestinského teroristického hnutí Hamás Ismáíl Haníja.
Spojené státy a Británie na útoky Húsíů reagovaly silou, dosud se jim je však nepodařilo zcela zastavit. Na pozice povstalců udeřil také Izrael, který čelil řadě dronových útoků z Jemenu na vlastním území. Agentura AP napsala, že americké námořnictvo v současné době vede v Rudém moři nejintenzivnější bojové operace od druhé světové války.