Článek
Fotograf Nematulláh Nakdí a reportér Zakí Darjábí byli po protestní akci zatčeni a následně převezeni na policejní stanici v Kábulu, kde byli zbiti obušky, kabely a biči.
„Jeden z tálibů mi nohou přitlačil hlavu k zemi, pak mě kopali do hlavy. Myslel jsem, že mě zabijí,“ uvedl Nakdí. Když se zeptal, proč ho bijí, dostalo se mu odpovědi, že může být rád, že mu nesťali hlavu.
Tálibové se mu pokusili kameru vzít ve chvíli, kdy na protestech začal fotit. „Zatýkali všechny, kteří fotili nebo natáčeli,“ uvedl pro agenturu AFP.
Američané vyzbrojili nepřítele už poněkolikáté. Totéž dříve udělali v Iráku či ve Vietnamu
Některým žurnalistům bylo ve středu zcela zakázáno v Kábulu natáčet. Mezi nimi například i štábu stanice BBC. Afghánská agentura Tolo News uvedla, že jeden z jejich kameramanů byl Tálibánem zadržen přibližně na tři hodiny.
Komise na ochranu žurnalistů (CPJ) už Tálibán vyzvala, aby zástupce médií nechal svobodně vykonávat jejich práci. Podle CPJ bylo za poslední dva dny zadrženo v Kábulu nejméně 14 novinářů. „Tálibán rychle prokazuje, že jeho dřívější sliby o svobodných a nezávislých médiích jsou bezcenné,“ uvedla CPJ.
Vstřícný krok Tálibánu. Povolil odlet dvou stovek Američanů a cizinců z Kábulu
Ženy na různých místech v Afghánistánu protestovaly opakovaně, ve středu v Kábulu byla hlavním tématem absence žen v nové vládě. „Vláda bez účasti žen nemá šanci na úspěch,“ skandovaly demonstrantky, které držely v rukou transparenty s nápisy jako „Práci, vzdělání, svobodu!“ nebo „Proč svět mlčky přihlíží?“.
V Kábulu lidé ve středu demonstrovali už třetí den po sobě. Protestní akce plánované na čtvrtek jejich pořadatelé zrušili poté, co vláda Tálibánu ve středu nařídila, že jakékoli protestní shromáždění musí mít povolení od ministerstva spravedlnosti. Úřad zatím žádné nevydal a v ulicích Kábulu bylo vidět mnohem více ozbrojenců než dříve.