Článek
Podobných videí koluje na sociálních sítích hodně. V Šeberghánu vzplanul zábavní park, v provincii Bámiján Tálibánci zničili sochu Abdula Ali Mazariho, což byl politický vůdce hnutí Hezbe Wahdat v průběhu sovětské války v Afghánistánu, kterého Tálibánci v roce 1995 zavraždili.
Residents in Jalalabad took down the Taliban flag and replaced it with red, black and green flag. pic.twitter.com/AEQA8gjG3u
— BILAL SARWARY (@bsarwary) August 18, 2021
Jeho socha se nacházela na stejném místě, kde v roce 2001 bojovníci Tálibánu zničili 1500 let starou sochu Buddhy.
Situace v Afghánistánu se ale dramatizuje nejen kvůli ničení soch a zábavních parků. Svou formu protestu ukázali mladí Afghánci ve městě Džalálábád na hranicích s Pákistánem.
The Bokhdi Amusement Park was set on fire by Taliban insurgents in Begha, Sheberghan. The reason is that the statues/idols standing there are in Public access Idols are illegal in Islam, This is the logic of the Taliban's brutal emirate. The homeland is occupied.#Afghanistan pic.twitter.com/MBuYsQQbxk
— Ihtesham Afghan (@IhteshamAfghan) August 17, 2021
Začali tam totiž vyvěšovat státní vlajky.
„V Džalálábádu klade odpor poměrně početná část komunity. Jedná se o tisíce lidí, kteří v ulicích mávají afghánskými vlajkami. Ty se přitom Tálibánci na všech místech snažili vyměnit za své,“ uvedl reportér televizní stanice Al Džazíra Rob McBride.
Bleskový návrat Tálibánu zaskočil i afghánského velvyslance v Praze
Z Džalálábádu jsou hlášeny nejen střety tálibánců s Afghánci, ozývala se i střelba. Al Džazíra s odkazem na své reportéry uvedla, že na místě jsou nejméně dva mrtví.
ČTK uvedla, že při střetech v Džalálábádu byli podle svědků zabiti nejméně tři lidé a více než desítka jich utrpěla zranění.