Hlavní obsah

Tajná odveta: Izrael v říjnu udeřil na íránské jaderné středisko

Izraelci zaútočili na íránské středisko, které bylo součástí armádního jaderného programu. Teherán jeho aktivitu obnovil tajně a věděla o tom jen část íránské vlády. Podle webu Axios utajovaný úder Izrael podnikl v rámci odvety za íránský raketový útok z 1. října.

Foto: Amir Cohen, Reuters

Bojový letoun F-35 v izraelských barvách (ilustrační foto)

Článek

Úder, který se odehrál na konci října, podle zdrojů webu Axios způsobil vážné škody na základně Parčín nedaleko Teheránu, kde se zařízení nachází. Satelitní snímky dokazují, že provoz, který byl do roku 2003 součástí íránského vojenského jaderného programu Amad a před časem obnovil aktivitu, je v troskách.

„Tamní vědecká činnost mohla položit základ pro výrobu jaderné bomby,“ uvedl americký zdroj serveru. „Byla to velmi utajovaná záležitost. Věděla o tom jen část íránské vlády, většina neměla ani ponětí,“ doplnil.

Satelitní snímky zařízení po úderu ( z 28. října 2024) a před úderem (z 28. června 2024)

Podle izraelských a amerických zdrojů Írán nedávno obnovil v zasaženém středisku činnost. „Prováděli tam vědecké aktivity, které mohly položit základ pro výrobu jaderné bomby. Byla to velmi utajovaná záležitost. Jen část íránské vlády o tom věděla, většina o tom neměla ponětí,“ řekl americký zdroj serveru Axios. Podle jednoho izraelského zdroje úder na základně zničil speciální vybavení, které mohlo posloužit k vývoji „jaderné rozbušky“.

Íránskou protivzdušnou obranu zřejmě zostudily a vyřadily stíhačky F-35

Blízký a Střední východ

Izraelci podle serveru podnikli úder na Parčín v rámci odvety za íránský raketový útok z 1. října. Zmíněné středisko podle Axiosu vybrali, protože tamní aktivity byly velmi utajené a bylo téměř jisté, že se k nim Teherán veřejně nepřihlásí. Nehrozila tak „bouřka“ ve vztazích s USA, které po židovském státu chtěly, aby v rámci odvety neostřeloval jaderná zařízení v Íránu, ale zaměřil se na jiné cíle. Oficiálně Izraelci potvrdili, že se zaměřili na íránskou protivzdušnou obranu, zařízení na výrobu raket a vojenské základny.

Teherán na informace, které zveřejnil Axios, nereagoval. Opakovaně tvrdí, že jeho jaderný program má jen mírové účely.

Íránský projekt Amad, o němž Teherán tvrdí, že jej v roce 2003 zastavil, měl podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) za cíl vývoj jaderných zbraní. V uplynulém roce Írán podle agentury omezil možnost inspekcí svých jaderných zbraní a zakázal, aby v zemi pracovali přední experti MAAE na obohacování uranu, bez něhož se výroba jaderné zbraně neobejde.

Musk tajně jednal s velvyslancem Íránu

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám