Článek
Většina zahraničních i místních pracovníků v uplynulých letech v zemědělském jižním Afghánistánu upustila od plánovaných nebo již započatých projektů a odešla do města méně rizikového severu. Neúspěšný pokus o pomoc místním obyvatelům ve válkou postižených provincích jako Hílmand dokázali využít radikálové z hnutí Tálibán. Vláda v Kábulu se marně snaží v jižních regionech uplatnit svou autoritu.
V roce 2005 označovala mapa OSN za příliš nebezpečný pro humanitární pracovníky pouze pás země podél hranice s Pákistánem a oblasti v hornatých provinciích Zábol a Oruzgán. Nyní je téměř celý afghánský jih a východ zónou nebezpečí a doporučení nevstupovat už mají humanitární organizace také do některých míst na severu.
V uplynulých dvou letech zahynulo v zemi na 40 afghánských a zahraničních humanitárních pracovníků.
Podpora spojencům v Afghánistánu klesla
Podle zprávy Senlis Council z minulého týdne ovládají rebelové polovinu Afghánistánu. Pondělní průzkum veřejného mínění navíc naznačil, že pouze 42 procent Afghánců hodnotí spojeneckou misi pod vedením Američanů pozitivně oproti 68 procentům před dvěma lety.
Mluvčí spojenecké aliance ISAF brigádní generál Carlos Branco v úterý řekl, že Tálibán ovládá pouze pět z celkových 59 distriktů jižního Afghánistánu.
Atentát v Kábulu
Ve středu se udál sebevražedný atentát v metropoli Kábulu. Nejméně 13 lidí - šest vojáků a sedm civilistů - bylo zabito. Mezi mrtvými jsou čtyři děti. Podle afghánského ministerstva obrany útočník odpálil výbušninou naložené vozidlo, v němž narazil do armádního autobusu. Bilance neštěstí se ještě může zhoršit, protože při explozi byly zraněny nejméně dvě desítky lidí.