Článek
Omán sice evakuoval 7000 lidí z ostrova Masíra v Arabském moři a dalších třináct tisíc z pobřežních oblasti, živel však byl silnější, než se čekalo. [celá zpráva]
Zemi od úterního odpoledne bičovala vichřice o rychlosti 170 kilometrů za hodinu i prudké deště. Ulice metropole Maskatu jsou zaplaveny vodou a je přerušena dodávka elektřiny. Část cest je také zavalena sutinami ze staveb, které nevydržely nápor větru. Voda a bahno rychle pronikly do mnoha domů v Maskatu a zničily lidem nábytek a koberce.
Tři mrtví v Íránu
Bouře ve středu zamířila na východ, k íránskému pobřeží. Podle íránské televize zahynuli tři lidé v přístavu Džask. [celá zpráva] Zemřeli v převraceném voze. Dalších devět osob bylo zraněno. V provinciích Sístán a Balúčestán na jihu Íránu jsou poškozeny silnice i domy.
Živel, jenž udeřil v úterý, postupem přes Hormuzský průliv postupně ztrácel na síle, ale přesto ještě ve čtvrtek citelně zasáhl západní pobřeží Pákistánu.
Gonu byl nejsilnější tajfun v oblasti Perského zálivu za posledních 60 let a dal se srovnat s nejsilnějšími hurikány. Nad mořem rychlost vichru dosahovala 250 kilometrů za hodinu.
Ceny ropy vzrostly
Tajfun rozkýval ropný trh, ceny vzrostly protože panovaly obavy, že budou poškozena těžebná zařízení. Omán na tři dny uzavřel terminál pro vývoz ropy Míná al-Fahl, avšak podle prvních zpráv nejsou ománské ropné rafinerie poškozeny. Ve čtvrtek ráno obnovil provoz přístav Fudžajra ve Spojených arabských emirátech. Je využíván pro tankování amerických vojenských lodí, které působí v Perském zálivu, a byl zavřen od středy. Hormuzský průliv, kudy vozí tankery na 40 procent světové produkce ropy, uzavřen nebyl.