Článek
Rebelové vedení islamistickou skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS) bleskovou ofenzívou svrhli dynastii Asadů, která v Sýrii vládla 54 let. Prezident Bašár Asad následně prchl do Ruska, kde byl jeho rodině poskytnut azyl. Oslavy konce Asadova režimu zahrnují také strhávání plakátů a soch Bašára a Háfize Asada po celé Sýrii, uvádí BBC.
Háfiz v zemi vládl od roku 1971 do roku 2000, kdy moc předal svému synovi. Narodil se do rodiny alavitů, vyznavačů odnože ší’itského islámu. K této náboženské skupině patří asi 10 procent syrské populace a její drtivá většina režim rodiny Asadů silně podporovala. Proto se nyní alavité obávají, že by se jim rebelové mohli mstít. HTS a další prominentní rebelská skupina Svobodná syrská armáda patří totiž k sunnitskému islámu.
Rebelská delegace ovšem během návštěvy Kardahá podepsala dokument zdůrazňující syrskou náboženskou a kulturní diverzitu.
Česko zastavilo misi, která měla ulevit Evropě od syrských migrantů
HTS a jejich spojenci v neděli převzali kontrolu nad Damaškem po třinácti letech občanské války. Ta vypukla poté, co Bašár Asad v roce 2011 tvrdě potlačil mírové prodemokratické povstání. Během války zemřelo více než půl milionu lidí a 12 milionů dalších muselo opustit své domovy.
Vůdce HTS Abú Muhammad Džúlání, který nyní opět začal používat své občanské jméno Ahmad Husajn aš-Šar, je bývalý džihádista, který se v roce 2016 oddělil od Al-Káidy. V poslední době sice prosazuje toleranci pro ostatní náboženské skupiny, vyslanec OSN v Sýrii ovšem říká, že je potřeba, aby rebelové tato svá „dobrá poselství“ přenesli do praxe.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že Washington uzná a bude plně podporovat budoucí syrskou vládu, pokud vzejde z věrohodného a inkluzivního procesu, který bude respektovat menšiny. V zemi momentálně vládne dočasná vláda vedená bývalým šéfem rebelské administrativy Muhammadem Bašírem. Ta by měla u moci zůstat jen do března.