Článek
Podle SOHR padlo během čtyř dní těžkých bojů o město přinejmenším 21 povstalců. Počet obětí na straně vládních jednotek není znám, uvádí agentura Reuters. Syrská armáda zahájila na počátku února ofenzivu proti povstalcům ve snaze vytlačit je z jihozápadu země. Město Busrá je vzhledem k blízkosti k hlavnímu městu Damašku i k izraelské a jordánské hranici strategicky důležité. Dosud byla Bosra považována za baštu Asadových příznivců v provincii Dará.
Protivládním povstalcům na jihu země se dostává pomoci ze zahraničí, především přes Jordánsko. Na jihu Sýrie působí také radikálové z libanonského šíitského hnutí Hizballáh a z fronty An-Nusra, odnože teroristické organizace Al-Káida. Zatímco Al-Káida stejně jako prodemokratičtí povstalci usiluje o svržení režimu prezidenta Bašára Asada, Hizballáh bojuje na jeho straně.
Město nedaleko jordánské hranice v nejjižnější části Sýrie se pyšní památkami z dob antického Říma, raně křesťanskými zříceninami i několika vzácnými mešitami. Nejcennější je pravděpodobně římské divadlo s místem pro 15 000 diváků. Busrá byla od 2. století n. l. metropolí římské provincie Arabia.
Podle mluvčího povstalců současné boje památky nijak nepoškodily. Archeologická naleziště se prý nicméně v předchozích dvou letech stala několikrát cílem rabování nejrůznějších ozbrojených skupin.
Už od úterý čelí vládní vojsko na severozápadě Sýrie ofenzivě islamistických sil, včetně fronty An-Nusra a organizace Islámský stát, jejímž cílem je dobýt město Idlib, které dosud kontroluje ústřední vláda.