Článek
Annan v současnosti jedná v Číně. Čínského premiéra Wena Ťia-pao se snažil přesvědčit, že bez mezinárodní akce s účastí Číny boje v Sýrii neskončí. „Naznačil jsem, že mi syrská vláda odpověděla pozitivně na můj návrh. Doufáme ve spolupráci a realizaci návrhu,“ citovala Annana agentura AP.
„Mám šestibodový plán, který podpořila Rada bezpečnosti OSN. Zahrnuje politická jednání, stažení těžkých zbraní a jednotek z obydlených oblastí, nerušenou humanitární asistenci, propuštění vězňů a svobodu pohybu pro novináře,“ poznamenal Annan.
Annan v předchozích dnech jednal i se zástupci vlád Sýrie a Ruska. Moskva a Peking v nedávné době v Radě bezpečnosti vetovaly dvě rezoluce odsuzující násilnosti v Sýrii. Podle ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva by měl syrský lid rozhodnout o budoucnosti své země sám.
Annanovo úterní prohlášení následovalo po zprávě, že se více než tři desítky syrských vojáků střetly s opozičními bojovníky na území Libanonu. Vojáci použili také granátomety.
ČR pomůže uprchlíkům
Boje v Sýrii trvají rok a vyžádaly si přes 9 000 životů, oznámila nově OSN. Podle neoficiálních zpráv do okolních zemí - především do Jordánska a Turecka - již uprchlo přes 100 tisíc obyvatel.
Česká republika poskytne pomoc lidem, kteří před boji ze země uprchli. Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg v úterý schválil částku tři milióny korun na tento účel. Peníze budou poskytnuty prostřednictvím Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), uvedlo ministerstvo.