Článek
Syrský prezident, který dosud rozhodně odmítal možnost odstoupení, poprvé tuto eventualitu podmínečně připustil v rozhovoru zveřejněném v úterý v tureckém deníku Cumhuriyet. Asad to řekl v rámci vyjádření lítosti nad sestřelením tureckého letounu RF-4E Phantom syrskou protivzdušnou obranou. Zdůraznil, že si nepřeje válku s Tureckem. [celá zpráva]
"Západní země, a především Spojené státy, se snaží přesvědčit Moskvu, aby přijala syrského vůdce a poskytla mu politický azyl," citoval deník ruský diplomatický zdroj. "My jsme ale neměli a nemáme žádné plány, abychom přijali Asada v Rusku," dodal zdroj.
Ruské ministerstvo zahraničí následně prohlásilo, že o Asadově osudu s USA nevyjednává.
Nejmenovaný západní diplomat ani nevyvrátil Kommersantu informace o tomto "naléhavém návrhu", který byl adresován Moskvě poté, co byla v sobotu uzavřena v Ženevě mezinárodní dohoda o zásadách politické transformace v Sýrii.
Žádná šance, že by mohl setrvat
Pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN (Spojené státy, Čína, Rusko, Francie a Británie) se společně s Tureckem a zeměmi Ligy arabských států (LAS) dohodlo na zásadách politických změn v Sýrii, kde vzpoura proti režimu prezidenta Asada přerostla v ozbrojený konflikt, který si vyžádal přes 16 000 mrtvých. [celá zpráva]
Ačkoli jméno syrského prezidenta v dohodě nikde nefiguruje, neexistuje žádná šance, která by Asadovi umožňovala setrvávat nadále u moci, citoval Kommersant mluvčí americké diplomacie Victorii Nulandovou.
Podle listu Spojené státy chápou přijetí tohoto textu jako "nepřímý souhlas Moskvy s Asadovým odchodem", podotýká list.