Článek
Město Kobani ležící na syrsko-turecké hranici a obývané Kurdy už týdny obléhají a částečně kontrolují radikálové z hnutí Islámský stát (IS). Pomoc má městu dohromady 150 pešmergů ze severního Iráku. Letoun s nimi v pondělí přistál v jihotureckém městě Sanliurfa.
Mezitím na tureckou hranici dorazil konvoj složený z džípů a těžkých nákladních automobilů s nákladem zbraní a munice.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Podle zdrojů z iráckého Kurdistánu pešmergové vyjeli ze základny v Irbílu ve dvou zhruba stejně početných skupinách, přičemž jedna použila letoun a druhá se do Sýrie vydala po zemi.
Turecko má potíž
Samotné Turecko své vojáky do bojů o Kobani nenasadí. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu v úterý prohlásil, že pokud to neučiní jiné země, nemělo by se očekávat, že to udělá Turecko. USA a několik arabských států Kurdům proti IS pomáhá leteckými operacemi, avšak vojáky do terénu poslat odmítají.
Turecko syrské kurdské obránce považuje za spojence turecké Strany kurdských pracujících (PKK), již Ankara řadí k teroristickým skupinám a s níž po dlouholetém boji o kurdské části Turecka dospěla k příměří.