Článek
Při čtvrtečních útocích v Damašku vybuchla nálož také poblíž sídla vládní strany Baas a zemřelo tam přes 50 lidí a na 200 bylo zraněno. K akci se nikdo nepřihlásil, vláda hovoří o teroristickém útoku. [celá zpráva]
"My Syřané, viníme frontu An-Nusra, šiřitele takfíru (ideologie propagující násilí proti všem odpadlíkům od víry) a ozbrojené vahhábovské teroristy ze Saúdské Arábie, kteří se vyzbrojují a cvičí v Turecku," řekl tento údajně anonymní muž z davu na kameru. Ukazoval na místo atentátu a označil ho za civilní prostor, v němž se nachází mešita, škola a obytné domy.
Syrská spisovatelka Rima Allafová, která žije ve Vídni, velmi rychle zareagovala a na Twitteru poukázala na to, že tento "muž z ulice", který tak věrně interpretuje názory vlády, je velmi známou tváří. V televizi se prý v popředí davu ukázal už osmnáctkrát vždy v situacích, kdy byl televizní štáb na místě aktuální události.
Opoziční aktivisté shromáždili záběry na tohoto skálopevného stoupence prezidenta Bašára Asada. Loni byl vidět ve dvou reportážích ze shromáždění uspořádaného na podporu Asada a k rozhovoru ho v jednom dni pozvaly rovnou dvě syrské televize. Opozice, označující tuto manipulaci se svědky za černou komedii, poukazuje i na to, že tento muž, který tak ochotně hovoří do syrských mikrofonů a vždy je v civilu, je vidět také na záběru britské BBC. Je v pozadí a má na sobě vojenskou uniformu.
Podobně "své lidi" využíval také režim v Íránu, kde po prezidentských volbách v roce 2009 začaly velké protivládní protesty. I tehdy se na záběrech tamní státní televize, která snímala provládní shromáždění, objevoval pravidelně jeden a tentýž člověk.
Syrská opozice není schopna zjistit, kdo zve zaníceného Syřana před státní kamery, avšak z analogického případu v Íránu vyvozuje bez jakýchkoli pochybností, že syrským sdělovacím prostředkům určitě radí Íránci.