Článek
Rodina Asadových uprchla do Ruska, ale v jejím soukromém letadle „nebylo dost místa“, poznamenal list The Guardian. Důstojníci zpravodajské služby, kteří byli pákami a kolečky syrského mučicího a vraždícího stroje, byli většinou ponecháni vlastnímu osudu. Očekává se, že mnozí se pokusí využít sítě pašeráků lidí, aby se dostali do Evropy, a vyvíjejí se snahy je sledovat, když se snaží uniknout.
„Nebudeme váhat pohnat k odpovědnosti zločince, vrahy, bezpečnostní a armádní důstojníky, kteří se podíleli na mučení syrského lidu,“ uvedl podle listu Šara alias Džúlání. „Zároveň žádáme ty země, do kterých uprchli, aby je vydaly, abychom tak mohli dosáhnout spravedlnosti,“ doplnil.
Nová přechodná vláda v čele s premiérem Muhammadem Bašírem zatím podle agentury Reuters vydala zatykače na zhruba 160 lidí spojených s Asadovým režimem, kteří jsou viněni z porušování lidských práv a válečných zločinů.
Syřan z kultovního selfie s Merkelovou se vrátí domů leda tak na dovolenou
Syrský právní systém na válečné zločince nestačí
Právní experti, kteří shromažďovali důkazy o válečných zločinech a zločinech proti lidskosti v Sýrii, však varovali, že tato země má k právnímu systému schopnému vést soudní procesy s válečnými zločinci hodně daleko.
„Na to bychom v euforii a vzrušení z tohoto okamžiku (pádu Asada) neměli zapomínat,“ řekl Alan Haji, který pracuje na případech válečných zločinů v Haagu pro Syrské centrum spravedlnosti a odpovědnosti (SJAC). „V syrském trestním zákoníku není nic takového jako válečný zločin nebo zločiny proti lidskosti nebo genocida a neexistuje žádný předepsaný trest za takové zločiny,“ upozornil.
Asadův režim byl podle listu pachatelem zdaleka nejhoršího vraždění, mučení a násilí a v době svého pádu zadržoval více než 135 000 lidí včetně téměř 4000 dětí. Bez viny ale podle listu ale nejsou ani islamisté ze skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS) nového syrské vládce Šary. Podle The Guardian experti zkoumající případy z minulých let považují tuto skupinu zodpovědnou za zadržení nebo násilné zmizení 2514 Syřanů, včetně 46 dětí.
Mezinárodní trestní soud v Haagu ale nemá pro syrské případy přímou pravomoc, protože Sýrie se k soudu nepřipojila ani nepřijala jeho jurisdikci, a pokus o zavedení jurisdikce prostřednictvím Rady bezpečnosti OSN v roce 2014 zablokovaly Rusko a Čína.