Článek
„Ultimátum, které jsme dali těm, kdo obklíčili naše pozorovatelny (v Idlibu), vypršelo. Naším požadavkem je, aby se režim stáhl za hranice stanovené v dohodě ze Soči (z roku 2018), tedy za naše pozorovací stanoviště,“ řekl Erdogan při projevu k poslancům své strany AKP.
„Plánujeme osvobodit z obklíčení naše pozorovací stanoviště do konce tohoto měsíce,“ dodal.
SPECIÁL: Turecká invaze v Sýrii
Zopakoval, že nadále platí další ultimátum, že se za hranice stanovené dohodou ze Soči musí syrské vládní síly stáhnout do konce února, jinak je tam Turecko samo zatlačí: „V Idlibu neustoupíme ani o píď a jistě zatlačíme režimní síly na hranici (stanovenou v Soči). Jsme plni odhodlání.“
Erdogan tedy požaduje stažení ještě před jednáním o Sýrii s Ruskem, Německem a Francií, které je naplánováno na 5. března.
Erdogan chce s Rusy, Němci a Francouzi jednat o Sýrii
„Největší problém, který máme, je že nemůžeme použít vzdušný prostor (nad Idlibem). Doufejme, že brzo najdeme jeho řešení,“ doplnil turecký prezident k akci, jež má zatlačit syrské vládní síly, aby měli Turci pod kontrolou dálnici M5, klíčovou spojnici mezi Damaškem a Aleppem. Syrští vojáci přitom z území vyhnali vzbouřence, mezi nimiž jemnoho radikálů.
Právě kvůli ovládnutí vzdušného prostoru Turecko požádalo Spojené státy, aby na jihu země dislokovaly dvě baterie raket Patriot.
Ve strachu z Rusů žádají Turci po Američanech rakety Patriot
Syrské vládní síly se nestahují, syrská tisková agentura SANA zveřejnila další videa z nedávno osvobozených obcí, ale neinformovala o žádné nové osvobozené vesnici. Agentura AP s odvoláním na místní zdroje uvedla, že vládní síly v uplynulých 24 hodinách v Idlibu zasáhly řadu civilních cílů včetně osmi škol, tří klinik a několika přístřešků, kam se lidé uchýlili před bombardováním.
Turecko poslední AP za poslední měsíc ztratilo v Sýrii už 16 svých vojáků. Nejméně dva zahynuli při ruském náletu.
Podle sdělení SANA Turecko odřízlo už před třemi dny od dodávek vody Hasaku a Tall Tamr na východě Sýrie.