Článek
„Porod byl těžký. Zemřela na druhý den ráno,“ vylíčil 26letý Mahmúd Abdul, jak na svět nedávno přišla jeho dcera.
Abdul žil s manželkou, která byla jen pár týdnů těhotná, na damašském předměstí Ghúta, které se loni v srpnu stalo terčem útoku smrtícím sarinem. Podle některých zdrojů zemřelo až tisíc lidí.
Abdulův případ není ojedinělý. Ze Sýrie a okolních zemí, kam Syřané před válkou uprchli, jsou hlášeny stále častější porody mrtvých nebo deformovaných novorozeňat.
V provincii Idlíb se například narodila holčička, jíž chyběla část nohy a několik prstů. Její matka byla ve druhém měsíci těhotenství, když loni v červenci v Homsu zaútočili zřejmě vládní vojáci plynem.
„Zaznamenali jsme nárůst případů dětí narozených mrtvých a zaostalých a stále více potřebujeme inkubátory,“ potvrdil Kásim al-Zajn, lékař z libanonského města Arsal u syrské hranice.
„Přijímáme těhotné ženy z mnoha oblastí jako Kusajr, Homs, Kalamún a okolí Damašku. Přecházejí hranici, aby zde porodily, ale v některých případech je výsledkem tragédie. Měsíčně provedeme okolo sta porodů a v průměru zhruba v 12 procentech je dítě mrtvé,“ uvedl.
„Ty problémy se vyskytují většinou u žen, jež byly vystaveny chemickým zbraním. Všimli jsme si ale také, že u všech žen, které žijí v oblastech vystavených útokům barelovými bombami a vzdušnému ostřelování, trpí plody poruchami,” dodal Kásim al-Zajn.
V Sýrii se válčí déle než tři roky. O život přišlo více než 150 000 lidí. Milióny lidí jsou na útěku.