Článek
„Egypt bude usilovat o dosažení příměří mezi Izraelci a Palestinci. Naděje stále existuje,“ uvedl Sísí podle stanice N12.
Benjamin Netanjahu v nedělním televizním projevu řekl: „Naše operace proti teroristickým organizacím pokračuje v plné síle. Bude to nějaký čas trvat.”
Přiznal však, že země je pod tlakem: „Je tu tlak, ale dostává se nám silné podpory zejména od Spojených států... Máme mezinárodní podporu a využíváme ji.”
Izrael se však ocitl i pod tlakem Washingtonu, protože přes víkend výrazně přibylo civilních obětí z řad Palestinců, když se po náletech na tunely zřítil nejméně jeden dům, a kvůli vybombardování věžáku používanému televizí al-Džazíra a agenturou AP. Americký prezident Joe Biden o zničení této budovy hovořil s Netanjahuem a dal najevo „obavy ohledně bezpečnosti novinářů“. Americký ministr obrany Lloyd Asutin hovořil se svým izraelským protějškem Bennym Gancem a dal najevo, že je potřeba obnovit klid.
Izraelští představitelé přiznali možnost příměří
Vysocí izraelští představitelé řekli zpravodajské stanici Walla před nedělním zasedáním bezpečnostní rady, že výzvy a mezinárodní tlak nejsou oslyšeny a že by se Izrael mohl přiblížit k příměří, když bylo dosaženo mnoho vojenských cílů operace.
Izrael zničil při náletech 15 km tunelů „metra C“, Hamás pokračuje v ostřelování
Vážně zasažené byly pozemní tunely Hamásu. I ten uvedl, že by příměří měl zprostředkovat Egypt.
Také Spojené státy nabídly Izraeli a Palestincům, že jsou připraveny pomoci, pokud se budou chtít bojující strany dohodnout na klidu zbraní a ukončit eskalaci násilí. Podle agentury Reuters to na nedělním zasedání Rady bezpečnosti OSN řekla americká delegace.
RB OSN o krizi jednala už potřetí, tentokrát poprvé veřejně. Zasedání, která se konalo na žádost Číny, Norska a Tuniska, opět nepřineslo výsledek. USA, které jsou blízkým spojencem Izraele, blokovaly společné prohlášení, které mělo odsoudit Izrael za násilí a vyzvat k příměří. Čínský ministr zahraničí Wang I, který nedělní debatě předsedal, řekl, že Čína vyzývá Spojené státy, "aby zaujaly spravedlivé stanovisko a spolu s ostatními státy pomohly Radě bezpečnosti situaci zklidnit".
Izraelská armáda kritiku odmítá
Mluvčí izraelských obranných sil Hidai Zilberman kritiku náletu na budovu využívanou médii odmítl s tím, že šlo o legitimní cíl: „Pokud si bude Hamás a Islámský džihád myslet, že mohou používat média jako svůj štít, tak při příští operaci v Gaze zjistíme, že redakce budou sloužit jako krytí pro zařízení teroristů.“
Kritiky se ale demolice domu dočkala i od pravicového izraelského deníku The Jerusalem Post. Komentátor Jaakov Katz upozorňuje, že armáda sice podnikla skvělé akce, ale při pohledu v širších souvislostech vychází najevo, že jí média přestávají věřit. A to navzdory tomu, že v jejím tiskovém oddělení pracuje na 500 lidí. Katz upozornil, že armáda sice tvrdila, že budovu používala zpravodajská služba Hamásu, ale dosud o tom odmítla předložit důkazy. Premiér pouze v rozhovoru pro stanici CBS uvedl, že v objektu měla „rozvědnou kancelář palestinská teroristická organizace, která plánuje a organizuje teroristické útoky proti izraelským civilistům”.
Katz poukázal na to, že i když v Izraeli tento nálet nevyvolal mimořádnou reakci, ve světě je tomu jinak. A ptá se, zda nebylo lepší s útokem na tuto budovu počkat den nebo dva a poskytnout delší dobu na její evakuaci, když novináři ani nestačili odnést veškeré své vybavení.