Hlavní obsah

Ještě se nevracejte, řekli Izraelci obyvatelům jihu Libanonu. Neposlechli, 22 lidí zemřelo

4:10
4:10

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Nejméně 22 lidí v neděli zahynulo a přes 120 dalších bylo zraněno, když izraelští vojáci začali střílet na lidi vracející se do svých domovů na jihu Libanonu, odkud se měla do neděle podle dohody o příměří izraelská armáda stáhnout. Oznámilo to podle tiskových agentur libanonské ministerstvo zdravotnictví.

Foto: Karamallah Daher, Reuters
Článek

Navzdory výzvám izraelské armády, aby tak zatím nečinili, se v neděli do vesnic u hranic s Izraelem snaží vrátit stovky obyvatel, které odtud před více než rokem vyhnaly střety mezi izraelskou armádou a libanonským militantním hnutím Hizballáh.

Podle izraelských médií se zdálo, že davy příchozích z velké části tvoří příznivci Hizballáhu. Televize Al-Manár spjatá s tímto hnutím ukazovala záběry přesouvajících se obyvatel, z nichž někteří drželi vlajku této skupiny a fotografie zabitých bojovníků Hizballáhu i zabitého šéfa Hizballáhu Hassana Nasralláha, podotkl web Times of Israel.

Izraelské síly podle libanonských médií zahájily palbu na obyvatele, kteří se pokoušeli přes zátarasy vstoupit do svých stále okupovaných vesnic. Libanonská armáda rovněž oznámila, že mezi zabitými je nejméně jeden libanonský voják.

Izrael oznámil, že nedokončí stahování z Libanonu ve stanovené lhůtě

Blízký a Střední východ

Izraelská armáda se podle agentury Reuters k údajným obětem bezprostředně nevyjádřila. Oznámila nicméně, že střílela pouze po lidech, kteří představovali „bezprostřední hrozbu“.

Izrael: Hizballáh se snaží hrotit situaci

Mluvčí izraelské armády v příspěvku na síti X adresovaném obyvatelům jižního Libanonu obvinil Hizballáh ze snahy „vyhrotit situaci“ a uvedl, že izraelská armáda bude „v blízké budoucnosti“ informovat o místech, kam se lidé mohou vrátit.

V sobotu mluvčí vyzval obyvatele jižního Libanonu, aby se asi do desítky vesnic podél hranic s Izraelem zatím nevraceli, jinak se „vystavují nebezpečí“. I přes toto varování však do oblasti v neděli ráno v automobilech zamířily stovky lidí, někteří na sociálních sítích sdíleli videa zobrazující chaotické okolnosti návratu.

Zpravodajové agentury AFP pak popsali, že se k několika vesnicím sjíždějí kolony desítek aut, často vybavených žlutými vlajkami Hizballáhu. Někteří lidé také podle svědků mávali fotografiemi zabitých vůdců Hizballáhu.

Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v pátek oznámil, že izraelská armáda nedokončí stahování z jižního Libanonu v 60denní lhůtě dané dohodou o příměří s odůvodněním, že Libanon dostatečně nenaplňuje své závazky, které z dohody vyplývají. Neupřesnil přitom, jak dlouho armáda na území Libanonu ještě zůstane.

Izrael tvrdí, že libanonská armáda své jednotky v oblasti rozmísťuje příliš pomalu, což by mohlo Hizballáhu umožnit přeskupit své síly v blízkosti hranic s Izraelem, a že v pohraničí stále nachází zbraně a infrastrukturu Hizballáhu. Také Hizballáh se přitom měl podle podmínek dohody stáhnout za řeku Lítání, tedy zhruba 30 kilometrů severně od izraelských hranic.

Íránem podporované šíitské hnutí, jehož vojenské křídlo Evropská unie označuje za teroristické, začal předloni 8. října ostřelovat sever Izraele raketami na podporu teroristické palestinské skupiny Hamás, která den předtím zaútočila na jih Izraele.

Na obou stranách hranice musely ze svých domovů odejít desetitisíce lidí. Konflikt eskaloval loni v září, Izrael od té doby podnikal na libanonské území proti Hizballáhu rozsáhlé letecké údery a 1. října zahájil pozemní operaci v jižním Libanonu s cílem umožnit návrat evakuovaných obyvatel na sever Izraele.

Libanon bude mít po třech letech prezidenta. Stane se jím velitel armády

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám