Článek
"Každý den mi volá osm až deset lidí a dostávám 20 až 30 e-mailů od zájemců o tento úkol," řekl americké televizi ABC poradce iráckého premiéra Núrího Málikího Basám Husajní. "Jde jim o jedinou věc - pákou pod ním na šibenici otevřít propadliště."
Vláda nemá podle Husajního v úmyslu zveřejnit, kdo katem bude. Ačkoli žádného nesháněla, nyní se prý hlásí příslušníci všech tří hlavních skupin obyvatelstva - Kurdů, šíitských Arabů i sunnitů, k nimž patří i 69letý Saddám. "V téhle zemi není rodina, kde by nebyl za Saddáma někdo zabit," řekl ABC jeden ze šíitských zájemců o jednorázovou práci kata.
30denní lhůta už běží
Ve středu začala běžet 30denní lhůta, během níž musí vláda Saddáma popravit. Totéž se týká dalších dvou odsouzených za vraždy a popravy 148 šíitů po nezdařeném atentátu na Saddáma v Dudžajlu v léta 1982: jeho nevlastního bratra a tehdejšího šéfa tajné služby Barzána Tikrítího a soudce Aváda Ahmad Bandara. Odvolací soud v úterý prosazoval, aby byl namísto vyměřeného doživotí popraven i bývalý viceprezident Taha Jásín Ramadán.
Zkraje měsíce dala vláda najevo, že bude-li trest smrti potvrzen, Saddám bude popraven co nejdříve, aby se předešlo násilnostem. Ve středu ministr spravedlnosti Hášim Šiblí řekl, že ještě nějaký čas potrvá, než se vyřídí všechny formality. Ty také nejsou zcela jasné: Šiblí hovořil o tom, že dekret o popravě musí podepsat prezident Džalál Tálabání, prezidentův poradce Hiva Usmán řekl, že to není potřeba.
Saddám se chce obětovat
Tálabání coby odpůrce trestu smrti dlouhodobě naznačuje, že se takovému úkonu vyhne například delegováním na viceprezidenty. Zatímco obhajoba tvrdí, že proces byl politicky motivován, Saddám nechal ve středu zveřejnit dopis, v němž se obrátil k Iráčanům s tím, že se popravou obětuje. "Bude-li si bůh přát, nechá mě poslat mezi mučedníky a spravedlivé," uvedl.
Arabská strana socialistické obrody, jejíž režim Saddám vedl, pak varovala, že na exekuci je připravena "odpovědět všemi prostředky a všude, aby poškodila Ameriku a její zájmy, pokud tento zločin spáchá". USA úterní verdikt označily za vítězství spravedlnosti. Např. Německo, Itálie či Francie včera v souvislosti se Saddámem zopakovaly oficiální odmítavý postoj k trestu smrti.