Článek
Přetrvávající konflikt vyhnal podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z domovů téměř 14 miliónů lidí. Za hranicemi své vlasti se ocitly bezmála čtyři milióny Syřanů. V Iráku jen za letošek podle lékařů opustily své domovy více než dva milióny lidí.
Lékaři upozornili na problém obyvatel iráckého města Kirkúku ležícím v blízkosti frontové linie. Více než 180 000 vysídlencům se nedostává základních potřeb.
„Mnoho z nich žije v přeplněných, nezdravých prostorech a trpí infekcemi dýchacích i močových cest, kožními infekcemi a chudokrevností z nedostatku jídla i vody,“ upozornili Lékaři bez hranic. Současně uvedli, že jsou jedinou mezinárodní zdravotnickou organizací, která lidem z Kirkúku pomáhá, a obrátili se s prosbou o pomoc na další.
Amnesty International (AI) zase upozornila na potíže uprchlíků ze Sýrie. Okolní země, které je přijaly, přestávají nápor zvládat a zbytek světa nabídl útočiště jen necelým dvěma procentům syrských vysídlenců.
AI podotkla, že s žádnou nabídkou nepřišly bohaté státy Perského zálivu, i když na pomoc finančně přispívají. Návrh Evropské unie přijmout zhruba 0,17 procenta uprchlíků z pěti států, kam uprchlo nejvíc běženců, označila organizace za ubohý.
Téma přistěhovalectví bylo na programu pátečního jednání ministrů vnitra EU v Bruselu. Česká vláda oznámila, že je proti kvótám na přijímání uprchlíků. [celá zpráva] O žádných kvótách se ale v unii nyní vůbec nediskutuje, upozornila ČTK.
Agentura OSN pro uprchlíky uvádí, že je potřeba přesídlit na 380 000 lidí.