Článek
Pentagon s odvoláním na tým amerických vojáků a pracovníků vládní Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) vysazený u hory Sindžár ve středu uvedl, že evakuace je „mnohem méně pravděpodobná”.
„Tým usoudil, že na hoře Sindžár je mnohem méně jezídů, než jsme se původně obávali,” uvedlo v prohlášení americké ministerstvo obrany a dodalo: „Stav jezídů, kteří zůstávají, je lepší, než jsme se předtím domnívali, a nadále mají přístup k potravinám a vodě, které jsme shodili.”
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Americká armáda však bude nadále uprchlým jezídům poskytovat humanitární pomoc. OSN ve středu uvedla, že v Iráku panuje humanitární krize nejvyššího třetího stupně, protože z domovů bylo vyhnáno na 1,5 miliónu lidí.
Do hor v okolí Sindžáru, který před dvěma týdny obsadil Islámský stát (IS), uprchla řada jezídů. Původně se hovořilo od čtyřiceti, pak o padesáti tisících a OSN naznačila, že jich mohou být i statisíce. [celá zpráva]
Uvádělo se, že akutně čelí smrti hladem. Americká vláda zvažovala letecký most nebo zřízení koridorů, jimiž by ohrožené lidi dostala do bezpečí, protože jen část se jich dostala do Sýrie. [celá zpráva]
Ve středu Islámský stát dobyl dvě klíčová města v Sýrii ležící nedaleko hranice s Tureckem. Po bojích s jinými vzbouřeneckými skupinami obsadil města Achtarín a Turkmanbúrí ležící v severní provincii Halab. Achtarín leží jen 50 kilometrů od Halabu.
Upevnil tak své pozice v Sýrii, kde ovládá téměř celou provincii Rakka, jejíž stejnojmenné správní středisko je jeho baštou. Nyní rozšiřuje své panství na sever Sýrie.