Hlavní obsah

Špičkám Hamásu hrozí konec luxusního exilu v Kataru

Washington požádal Katar, aby uzavřel kancelář Hamásu v Dauhá, uvedla agentura Reuters v sobotu s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele. Katar později označil zprávu za nepřesnou. Katar se stáhl z role prostředníka mezi Hamásem a Izraelem poté, co se nepodařilo domluvit dohodu o propuštění rukojmí včetně amerických.

Foto: Profimedia.cz

Íránský ministr zahraničí při jednání s později zabitým vůdcem Hamásu Ismaílem Haníjou v Kataru

Článek

„Spojené státy sdělily Kataru, že přítomnost Hamásu v Dauhá není nadále akceptovatelná, když palestinská militantní skupina odmítla poslední návrh na dosažení příměří a dohodu o rukojmích,“ uvedla v sobotu agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele

Katar po neúspěšných snahách dosáhnout dohody o příměří a propuštění rukojmí o víkendu oznámil, že se vzdává své role mediátora. Dodal, že svou roli zprostředkovatele obnoví, až Hamás a Izrael „ukážou svou ochotu jednat“, napsala stanice BBC.

Katar uvedl, že před deseti dny oznámil oběma stranám konfliktu, že zastaví své působení jako zprostředkovatele, pokud nebude v tomto kole dosaženo dohody. Ta uzavřena nebyla. Katar pak upřesnil, že to neznamená, že se k jednání nevrátí, ale udělá to až poté, co obě strany budou skutečně ochotné jednat.

Katar končí jako zprostředkovatel mezi Izraelem a Hamásem

Blízký a Střední východ

Katar také oznámil, že první zprávy o tom, že politická kancelář Hamásu „nadále neslouží svému účelu“, byly nepřesné. I Hamás popřel, že by čelil hrozbě uzavření své kanceláře v Kataru, ale vůdci teroristického hnutí čelí tlaku na vyhoštění z pohodlného katarského exilu.

Zdroj agentury Reuters nebyl jediný, který informoval o americkém tlaku na Katar, aby vedoucí představitelé Hamásu už neměli v Kataru kancelář. Listu The Times of Israel tlak ze strany USA potvrdil i nejmenovaný neamerický diplomat obeznámený s jednáními. USA to podle něj měly Kataru říci ještě minulý měsíc, tedy před americkými volbami. Popřel však, že by mělo jít o požadavek Bidenovy administrativy. Zdroj dodal, že pokud by Katar přestal působit jako mediátor, pak by skutečně nemělo smysl, aby Hamás měl v Kataru otevřenou kancelář.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken však podle CNN už v létě řekl Kataru, že by neměl umožňovat vedoucím představitelům Hamásu, aby přebývali v Dauhá. Katarský premiér šajch Muhammad bin Abdul Rahmán Sání už v dubnu řekl, že Katar znovu zhodnotí svou roli zprostředkovatele.

Hamás hledá nové sídlo

List The Financial Times spekuloval, že by vysocí představitelé Hamásu, kteří jsou obklopeni luxusem, mohli najít nový exil v Turecku, kde už někteří působí a podnikají. Arabský diplomat ale řekl tomuto listu, že činovníci Hamásu nedávno navštívili několik zemí, kromě Turecka ještě Írán, Alžírsko a Mauritánii, kde jednali o možnosti přesunout tam svou kancelář.

„Katar hostil vůdce Hamásu poté, co dostal zelenou od Američanů. Je tedy logické, že se jich chce zbavit, když se americká pozice mění,“ dodal arabský diplomat.

CNN uvedla, že není jasné, kteří všichni vysocí představitelé Hamásu v Kataru ještě žijí. Zřejmě je tam bývalý vůdce Hamásu Chálid Mišál, který byl letos obviněn americkým ministerstvem spravedlnosti z podílu na teroristickém útoku na Izrael z 7. října 2023. USA tento útok řeší i proto, že mezi jeho oběťmi jsou i američtí občané.

Hamás a Izrael se nechtějí dohodnout

Diplomat, který mluvil s listem The Times of Israel, si současně stěžoval, že problémem v dosazení dohody jsou „politika a volby“, a to na obou stranách.

Bývalý izraelský ministr obrany Joav Galant, kterého minulý týden odvolal premiér Benjamin Netanjahu, uvedl, že o uzavření dohody rozhoduje jen předseda vlády. Kritizoval jeho snahu pokračovat ve válce v Gaze s tím, že tam už vojáci svou práci odvedli.

Za to, že jsou rukojmí stále v Gaze, může jen Netanjahu, říká odvolaný ministr obrany

Svět

Výběr článků

Načítám