Článek
Předseda íránského parlamentu Alí Larídžání ve svém projevu na pohřbu obětí útoků označil USA za „mezinárodní verzi Islámského státu“ a řekl, že Spojené státy vyměnily demokracii za peníze – s poukazem na nedávno uzavřené zbrojní dohody mezi USA a Saúdskou Arábií v hodnotě zhruba 110 miliard dolarů (2,6 biliónu korun).
Larídžání kritizoval rovněž rozhodnutí amerického Senátu, který ve středu otevřel cestu k hlasování o nových sankcích vůči Íránu, které by měly postihnout i íránské revoluční gardy. Senát tak rozhodl ve stejný den, kdy byly spáchány útoky v Teheránu. Mocné revoluční gardy již dříve ze zapojení do atentátů nepřímo obvinily také sunnitskou Saúdskou Arábii, která je regionálním rivalem šíitského Íránu.
„(Spojené státy) vědí, že revoluční gardy a jejich složka Kuds jsou nejvýznamnějšími silami, které bojují proti teroristům v regionu,“ prohlásil předseda íránského parlamentu. Uvalení sankcí na Írán podle něj „svědčí o spojení (USA) s teroristy v regionu“.
Saúdskou Arábii Larídžání označil za „kmenový stát velmi vzdálený představám o demokracii“.
Chameneí: Nenávist to jen rozdmýchá
Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí u příležitosti pohřbu obětí prohlásil, že útoky jen zvýší nenávist, kterou Íránci chovají vůči Spojeným státům a Saúdské Arábii.
„Takovéto činy nebudou mít jiný výsledek než posílení nenávisti k americké vládě a jejím agentům v regionu, jako je saúdskoarabská vláda,“ uvedl Chameneí v kondolenci adresované rodinám obětí, která byla na pohřbu přečtena.
Írán už ve čtvrtek odmítl projev soustrasti, který zemi vyjádřil americký prezident Donald Trump. Ten napsal v prohlášení, že USA sice truchlí za nevinné oběti, nicméně poznamenal, že státům, které podporují teroristické organizace, hrozí, že se samy stanou obětí zla, jemuž pomáhají. Ministr zahraničí Íránu Džavád Zaríf označil Trumpova slova za odporná. [celá zpráva]
Další dva zadržení
Sebevražední atentátníci a další ozbrojenci ve středu spáchali útoky na budovu parlamentu a mauzoleum zakladatele islámské republiky ajatolláha Rúholláha Chomejního. Jednalo se o první atentáty na íránském území, k nimž se přihlásil Islámský stát.
Podle íránské rozvědky útoky provedlo pět Íránců, kteří předtím bojovali v řadách Islámského státu v Sýrii a v Iráku. Všichni atentátníci při útocích zahynuli; do počtu obětí nejsou zahrnuti.
Íránské úřady již dříve informovaly, že v souvislosti s útoky zadržely šest podezřelých. Zatčení dalších dvou lidí v provincii Kermánšáh na západě země oznámila v pátek íránská média s odvoláním na ministerstvo pro tajné služby. „Byly také rozbity jisté teroristické buňky,” dodal týž zdroj.