Článek
„Zajali osm mých sousedů a byla jsem svědkem toho, jak zabíjejí děti,“ vysvětlila reportérovi Reuters svou motivaci Asema Dahirová, která nyní brání kontrolní stanoviště na frontové linii severně od klíčového města Mosulu.
Ženské jednotky jsou v boji s Islámským státem nadmíru ceněny; radikálové totiž věří, že pokud padnou rukou ženy, nepůjdou do nebe, a tak před nimi prchají.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Jednadvacetiletá jezídka je nyní spolu se svými družkami v ženské milici kurdských pešmergů. Byli to právě oni, kdo měl obrovský podíl na vyhnání Islámského státu ze značné části severního Iráku.

Jezídka Asema Dahirová.
Než byla sama postřelena do nohy, stihla prý Dahirová v rodném Sindžáru zlikvidovat dva islamisty. Zvěrstva, která islamisté v jejím rodišti páchali, bude mít nejspíš už navždy před očima.
„Zavraždili mého strýce a odvlekli ženu mého bratrance. Vzali se jen osm dní před tím. Jeho nevěsta je stejně jako tisíce dalších jezídských žen stále v zajetí ozbrojenců,“ připomněla Dahirová.

Jezídky se na základně poblíž frontové linie chystají do služby z níž už se nikdy nemusejí vrátit.
Velitelkou jednotky je čtyřiadvacetiletá Kurdka Hasíba Nauzadová. Ta před válkou žila spokojený manželský život v Turecku. Když se ale doslechla o zvěrstvech páchaných Islámským státem, přispěchala na pomoc.
„Svůj osobní život jsem ponechala stranou. Přišla jsem, abych se postavila nepříteli a bránila kurdské sestry a matky,“ vysvětlila reportérovi Reuters. Se svým manželem prý ztratila kontakt poté, co zaplatil převaděčům a odjel do Německa.

Velitelka Hasíba Nauzadová instruuje svůj tým
Fakt, že tradice od jezídských i kurdských žen vyžaduje spíš to, aby seděly doma, irácké bojovnice neznepokojuje. „Když může pozvednout zbraň muž, může to udělat i žena,“ vysvětluje Nauzadová.
Související témata:

Jezídové při jedné ze slavností

Bojovníci džihádu v Ramádí
„Když navíc muži vidí po svém boku ženu, bojují statečněji,” dodává.