Článek
„Nebezpečí propuknutí války v plné síle je okamžité a reálné,“ řekl generální tajemník OSN. Podle Pan Ki-muna jsou jen malé důkazy pro to, že syrská vláda se snaží v souladu s šestibodovým plánem ukončit násilí. Vrchu nabývají boje mezi silami loajálními prezidentu Bašáru Asadovi a opozičními bojovníky. Dodal, že během aktuálních střetů mohly být spáchány zločiny proti lidskosti.
Vyzval, aby „Rada Bezpečnosti hovořila jedním hlasem". Dosud Rusko a Čína blokovaly všechny rezoluce, které by umožnily použít proti Asadovu režimu sílu, nebo vyzývaly k jeho odstoupení.
I Annan apeloval na "výrazný tlak" na syrský režim. Prohlásil, že za podkopávání mírového plánu by Damašek měl nést následky. Varoval, že se krize v Sýrii brzy vymkne kontrole. "Čím déle budeme váhat, tím temnější budoucnost Sýrii čeká," řekl Annan podle diplomatů, kteří se jednání zúčastnili.
Pan Ki-mun rovněž prohlásil, že pozorovatelé OSN, kteří chtěli navštívit místo dalšího masakru v Sýrii, se dostali do palby z těžkých zbraní. Poblíž nich dopadly dělostřelecké granáty a na jedno z aut byla vypálena protipancéřová střela. Ve svých dřívějších prohlášeních uváděl, že útočníci použili proti pozorovatelům jen lehké zbraně. Nikdo z nich nebyl zraněn. Podle Pan Ki-muna je cílem této taktiky vyhnat pozorovatele z oblastí, kde syrské jednotky podnikají násilné akce proti opozici.