Článek
Vzhledem k eskalaci napětí ve středu vůdce neuznávané karabašské republiky Arajik Harutjunjan vyhlásil částečnou vojenskou mobilizaci.
Náhorní Karabach ovládli na přelomu 80. a 90. let arménští separatisté. Boje si tehdy vyžádaly na 30 tisíc mrtvých a statisíce uprchlíků. Další z kol konfliktu mezi oběma znesvářenými stranami vypuklo na podzim roku 2020.
Měsíc po bojích o Náhorní Karabach. Rána je stále otevřená
Během šestitýdenní války Arménie utrpěla porážku a územní ztráty, ale i díky zprostředkování Ruska si podržela kontrolu nad většinou enklávy. Počet obětí předloňského konfliktu se odhaduje na 5600.
Na základě dohody o příměří, kterou zprostředkovala Moskva, zamířily na zbývající části území ovládaného separatisty ruské mírové jednotky.
Představitelé obou zemí se ze středečního obnovení střetů obvinili navzájem. Ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax uvedlo, že situace v Náhorním Karabachu se zhoršila, a obvinilo z jednoho porušení příměří Ázerbájdžán. Moskva podotkla, že její jednotky se společně se zástupci obou zemí snaží situaci stabilizovat.
Evropská unie vyzvala obě strany k okamžitému zastavení nepřátelských akcí na Náhorním Karabachu a mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella vyzval zúčastněné, aby respektovali příměří a vrátili se k jednacímu stolu. K porušování příměří v regionu dochází poměrně pravidelně, poznamenala agentura Reuters.