Článek
Termín mise měl vypršet 13. října. Pro prodloužení hlasovalo 14 z patnácti členů Rady bezpečnosti OSN, Rusko se hlasování zdrželo. Nová rezoluce OSN vyzývá státy, aby do ISAF "přispěly personálem, vybavením a dalšími zdroji". Odsuzuje také sebevražedné atentáty, únosy a další násilnosti proti civilistům a mezinárodním silám v Afghánistánu a obviňuje fundamentalistické hnutí Tálibán a další extremistické skupiny, že využívají civilisty jako lidské štíty.
Během posledních dvou let se situace v zemi velmi vyostřila, Tálibán přitvrdil zejména loni v létě, kdy podnikal během ofenzívy řadu útoků a ovládl další oblasti. Proto byl loni kontingent ISAF posílen. Letos tvrdé střety pokračují.
Japonská zásobovací mise vadí Rusku
Rusko se zdrželo kvůli tomu, že rezoluce podpořila angažování Japonska, které má v Indickém oceánu na starosti zásobování amerických a dalších plavidel podílejících se na misi. Proti další angažovanosti Japonska v zásobovací námořní misi v Indickém oceánu, jejíž platnost má vypršet 1. listopadu, stojí japonská opozice. Japonský premiér Šinzó Abe minulý týden nečekaně oznámil svou rezignaci teprve po roce v úřadě, přičemž za hlavní důvod svého odchodu označil právě spory o Afghánistán.
Hlavní opoziční uskupení, Demokratická strana Japonska, a její spojenci mohou díky své převaze v horní komoře japonského parlamentu, kterou ovládli po červnových volbách, prodloužení mise pozdržet.
Na neděli je v ústředí OSN v New Yorku plánována vysoká schůzka o Afghánistánu, které budou předsedat generální tajemník OSN Pan Ki-mun a afghánský prezident Hamíd Karzáí.