Článek
V Bagdádu v pátek přitom platil zákaz vycházení kvůli čtvrtečním sektářským násilnostem ve čtvrti Sadr, při nichž přišlo o život přes 200 lidí. Dopoledne ulicemi procházely jen pohřební průvody. Pak ale členové šíitských milicí zaútočili na zmíněnou sunnitskou enklávu. "Napadli čtyři mešity granáty z raketometů a kulomety. Útok začal v poledne," uvedl jeden z místních obyvatel, který pomáhal evakuovat lidi z domovů.
Policie následně uvedla, že milicionáři upálili šest věřících. Její mluvčí Džamil Husajn řekl, že incident se odehrál poblíž stanoviště irácké armády; vojáci však prý nezasáhli. Policii i armádní složky v této oblasti ovládají šíité. Podle agentury AP šlo o odvetu za čtvrteční sérii bombových atentátů. Napadeny dnes byly i sunnitské mešity v jiných částech metropole; při jednom z útoků přišli o život dva strážci.
Násilnosti jsou hlášeny i ze severoiráckého Tall Afaru, kde dva sebevrahové zabili 22 lidí a 26 zranili. Ozbrojenci útočili i na Sadrův úřad v Bákubě a v sunnitské čtvrti Bagdádu Azamíja; tyto akce se obešly bez obětí. Irácké úřady dnes také upřesnily bilanci čtvrtečních útoků v šíitské čtvrti Sadr. Při velmi koordinované akci, jíž se zúčastnili tři sebevražední atentátníci, zahynulo podle dnešních zpráv přes 200 osob a dalších 250 je zraněno.
Přísná bezpečnostní opatření
V nemocnicích je prý stále mnoho neidentifikovaných ostatků a na jednom z dějišť útoků záchranáři sbírali pouze části lidských těl. Budou pochovány na místě, které bude prohlášeno za památník. Čtvrteční útok byl co do počtu obětí nejkrvavější z dosavadních násilností v Iráku. Vláda po něm přistoupila k přísným bezpečnostním opatřením.
Zakázala na neurčito vycházení i výjezdy aut kromě sanitek a policejních nebo pohřebních automobilů. Je uzavřeno bagdádské mezinárodní letiště a překvapivě i přístupové cesty, tedy letiště i přístav, v jihoirácké Basře. Politici bez výjimky vyzývali Iráčany k jednotě.